Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ubojnie drobiu: „Zbyt jest, ale bez szaleństw”

Obrazek

Rozpoczęty sezon grillowy i komunijny wcale jakoś wyraźnie nie wpłynął, ani na dostawy drobiu do ubojni, ani na sprzedaż mięsa drobiowego do sklepów, ani na stawki za drób oferowane rolnikowi. Jednak – jak zauważają ubojnie – mamy jeszcze piątek i sobotę, kiedy to kury będą ubijane i wszystko jeszcze może się zmienić.

Aleksandra Galus3 czerwca 2015, 11:33

Prognozy pogody na najbliższe dni są bardzo obiecujące. W upalne dni wszyscy grillują na świeżym powietrzu. To oczywiście sprawia, że tacki z drobiem w sklepach i supermarketach znikają w błyskawicznym tempie, szczególnie że sklepy będą pozamykane w czwartek. W tym jednak roku, paradoksalnie, raczej niewiele ubojni zaobserwowało zwiększoną dynamikę zarówno skupu, jak i sprzedaży drobiu. Jednak wszystkie zgodnie przyznają, że płynność handlu jest zachowana. – Zbyt jest, ale bez szaleństw. Spodziewaliśmy się większego ruchu – powiedział przedstawiciel jednej z ubojni.

Aktualne zmiany w cennikach średnio wynoszą od 10 do 20 gr/kg. Są też ubojnie, które stawki obniżyły o około 10 gr/kg. Generalnie większość zakładów skupujących drób ustabilizowało swoje ceny do poziomu około 3,70 zł/kg.

Najniższa cena, jaką oferują sprawdzone przez redakcję „top agrar Polska” zakłady skupujące to 3,45 zł/kg w województwie podlaskim, a najwyższa to 3,80 zł/kg oferowana w województwie pomorskim.  ag

Sprawdź aktualne ceny skupu żywca drobiowego - sonda top grar Polska (kliknij tutaj).


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy