Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Żniwa 2019: Ceny usług rolniczych

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie usługami rolniczymi – zgodnie potwierdzają rolnicy 
i przedstawiciele firm usługowych, z którymi rozmawialiśmy, przygotowując to zestawienie.

Paweł Twardowski15 lipca 2019, 07:17
Rolnicy z coraz większym dystansem podchodzą do kupna drogich maszyn, które nie są w pełni wykorzystane w ich gospodarstwach. Dobrze to widać w przypadku usług żniwnych. Właściciele nowoczesnych kombajnów i innych maszyn zabiegają o areał, który pozwoli zarobić na sprzęt, dzięki czemu mniejszym rolnikom przestaje się opłacać praca wysłużonymi maszynami.

Nowe kombajny i maszyny nadrabiają wydajnością i jakością zebranego materiału. W wielu zmodernizowanych maszynowo wioskach rolnicy mogą wybierać spośród chętnych do pracy usługodawców. Głównym kryterium jest cena.

Stabilne ceny usług

Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny popularnych usług rolniczych, oferowanych przez firmy usługowe, działające na rynku od wielu lat. Świadczenie usług kombajnowania wyceniane jest przeważnie na 240–270 zł netto za hektar. Do tego zamawiający usługę musi doliczyć własne paliwo. W zależności od wysokości plonu oraz ukształtowania terenu i powierzchni pola, zużycie oleju napędowego potrzebnego do omłotu jednego hektara może wynosić od 15 do 20 l.

Można także spotkać nieco niższe oferty (220 zł/ha netto), jednak do usługi prócz paliwa trzeba także wliczyć wynagrodzenie dla kombajnisty.

Ceny w Niemczech

Dla porównania we wschodnich Niemczech rolnicy za zbiór zbóż i rzepaku płacą 70 euro/ha netto. Nieco wyższe stawki obowiązują w zachodnich landach Niemczech. Tam usługa zbioru kombajnem wyceniana jest na 100 euro/ha.

Jeśli chodzi o zbiór słomy, to sprasowanie tony ściółki, bez względu na rodzaj prasy (duża kostka czy prasa zwijająca) kosztuje 75 zł netto. W cenę usługi wliczone jest paliwo usługodawcy. Niektóre firmy usługowe oferują wynajem pras zwijających. Wypożyczenie takiej maszyny na cały sezon to wydatek 20 tys. zł. W ramach wypożyczenia rolnik może wykonać do 4 tys. bel. Po przekroczeniu tej liczby usługodawca pobiera dodatkowe 5 zł netto za sztukę. Na wypożyczającym sprzęt spoczywa obowiązek pełnego ubezpieczenia maszyny (od kradzieży, pożarów itp.).

Jeśli chodzi o usługi świadczone przez rolników indywidualnych to ceny są nieco niższe.

Zbiór słomy prasą zwijającą to koszt ok. 12–15 zł brutto za belę o średnicy 120 cm. Jest to całkowity koszt ponoszony przez zamawiającego (cena obejmuje siatkę oraz paliwo). Jeśli chcemy większe bele, to za każde 10 cm średnicy więcej cena jest wyższa o złotówkę (15–18 zł brutto za bele o średnicy 150 cm).

Zbiór traw

Zbiór traw przyczepą  samozbierającą o objętości skrzyni 32 m3 wyceniany jest na ok. 130 zł netto za sztukę przywiezioną do silosu. Do tego trzeba wliczyć koszt ciągnika towarzyszącego, który wyceniany jest na 200 zł netto za przepracowaną motogodzinę.

Jeśli chodzi o wapnowanie pół, firmy usługowe żądają 15–20 zł netto za rozsianie jednej tony. Zamawiający usługę musi zapewnić załadunek we własnym zakresie. Stawka uwarunkowana jest ilością wapna, jaką rolnik ma do rozsiania.

Za godzinę pracy ciągnika o mocy 160 KM wraz z rozrzutnikiem o ładowności 14 t trzeba zapłacić 250–300 zł netto (cena z załadunkiem).

Chcąc skorzystać z usługowej uprawy ściernisk, za zestaw ciągnik z broną talerzową musimy zapłacić 200 zł netto za hektar. Praca gruberem wyceniana jest na 200–250 zł netto za hektar. Cena uwarunkowana jest głębokością pracy kultywatora.

Przy spiętrzeniu prac polowych rolnicy coraz częściej decydują się na wynajem ciągnika. Wypożyczenie dużego traktora o mocy 200–250 KM kosztuje 100–120 zł netto za przepracowaną motogodzinę, a ciągnika o jeszcze większej mocy (300–400 KM) 300–400 zł netto za motogodzinę.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)