Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ceny skupu strusi rosną – alternatywa produkcji?

30.12.2018

Drukuj

Ceny skupu strusi rosną – alternatywa produkcji?

Artykuł dostępny

Mimo, że w Polsce mięso i jaja strusi są spożywane sporadycznie, to za granicą jest na nie znacznie wyższe zapotrzebowanie. Hodowla strusi w Polsce rozpoczęła się w 2000 roku, jednak wielu początkujących hodowców zrezygnowało, bo trudno było wypromować i sprzedać produkt w polskich sklepach. Wiedza na temat hodowli i wymagań zwierząt była niewielka, więc problemów w hodowli było dużo. Obecnie sytuacja się zmieniła, a perspektywy dla hodowli są znacznie lepsze. 

r e k l a m a

– Od kilkunastu lat eksportujemy mięso na rynek europejski, głównie do Szwajcarii, Francji, Belgii i Niemiec. Od półtora roku rozwijamy rynek krajowy z bardzo zadowalającym efektem – mówi Paweł Banaś z Strusiej Krainy & Mobax Sp. J.
Szefowa firmy Strusia Kraina posiada własną fermę w Bobrownikach. Obecnie producent współpracuje z kilkudziesięcioma fermami w Polsce i nadal poszukuje hodowców, z którymi zawiera kontrakty na skup wszystkich wyhodowanych ptaków. 

Polecany artykuł

Import nie jest największym problemem

– Zainteresowana osoba dostaje od nas informacje co musi zrobić żeby dostosować gospodarstwo do hodowli strusi. Następnie kiedy wszystko jest gotowe, sprzedajemy pisklęta oraz podpisujemy kontrakt na skup wszystkich odhodowanych ptaków – mówi Banaś. 

Odchów strusi trwa około roku, do wagi 100 kg, wówczas jakość mięsa jest odpowiednia i zapewnia opłacalność hodowli na dobrym poziomie. Strusie nie należą do wymagających zwierząt, ani pod kątem budynków inwentarskich, ani pasz. Najwięcej uwagi wymagają pisklęta. 

– Ptaki dobrze znoszą nasze warunki. Są odporne na zimno i raczej nie chorują – podkreśla Banaś. 

Skup i sprzedaż

– Jako producent, który skupuje żywe strusie musimy upłynnić jak najwięcej składników wynikających z produkcji, czyli mięso klasy I, to z reguły mniej niż 20% wagi strusia, ale pozostaje także mięso niższej klasy, podroby, tłuszcz i skóry – tłumaczy Paweł Banaś. 

O opłacalności pracy można mówić tylko wtedy, kiedy sprzedamy wszystkie wyżej wymienione elementy.

– Tutaj można wysunąć pierwszy wniosek, że działanie hodowcy na własną rękę byłoby raczej trudne, ponieważ my jako producent zbudowaliśmy kanały dystrybucji dla wszystkich elementów. Mając dla przykładu kilkaset skór jesteśmy w stanie wysłać je na drugi koniec świata. Pojedynczy hodowca będzie miał w tym zakresie więcej ograniczeń. Drugim ważnym powodem dla którego ciężko jest działać w pojedynkę jest niewielka ilość ubojni dopuszczonych do uboju strusi – ostrzega producent. 

Mięso strusia

Mięso klasy premium kosztuje 80-110 zł netto na rynku gastronomicznym, w detalu około 120zł/kg. Jaja natomiast 50-100 zł/szt w zależności od sezonu. 
– Jedynym znaczącym producentem na polskim rynku jest nasza firma. Zdarzają się małe lokalne hodowle, ale produkujące raczej na potrzeby konkretnego biznesu. 

Stabilna hodowla?

– Przede wszystkim jest to mniej absorbująca hodowla niż większość w Polsce. Cechuję się dużą stabilnością. Zapotrzebowanie na strusinę stale rośnie, a co za tym idzie rosną ceny skupu – podkreśla Banaś.

 
Zarówno na Polskim rynku jak i na rynku Europejskim w ostatnich latach było wiele zawirowań, przez co ludzie zaczęli sceptycznie podchodzić do hodowli strusi. Jak się okazało oparcie hodowli o kontrakty długoterminowe rozwiązało problem. 

– Pozwoliło nam to urosnąć do rangi europejskiego lidera. Nasz sukces jest szansą dla wielu rolników. Myślę, że niewiele jest firm tak otwartych na współpracę z hodowcami jak my. Odwiedzamy hodowców, doradzamy. Nie są pozostawieni sami sobie  – tłumaczy Paweł Banaś. 

dkol

Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii