Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Fatalne wieści z pow. żuromińskiego. Grypa ptaków wróciła

Fatalna wiadomość dla drobiarzy z pow. żuromińskiego. Na jednej z ferm znów pojawił się wirus grypy ptaków. Zutylizowanych zostanie 47 tys. kur.

Kamila Szałaj10 sierpnia 2021, 15:52

Dopiero co wojewoda mazowiecki ogłosił woj. mazowieckie wolne od grypy ptaków, a już pojawiło się ognisko choroby na jednej z ferm. Wirus znów zaatakował w zagłębiu hodowli drobiu, czyli w powiecie żuromińskim.

Jak udało nam się ustalić, ognisko H5N8 wykryto w Sadłowie w gminie Bieżuń w pow. żuromińskim. Na fermie utrzymywano 47 tysięcy kur niosek. 

- Ognisko zostanie zlikwidowane. Wystąpiliśmy także do wojewody o wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego – wyjaśnia nam Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie.

Mazowsze: olbrzymie straty przez grypę ptaków

W tym roku grypa ptaków zdziesiątkowała hodowlę drobiu na Mazowszu, zwłaszcza w powiecie żuromińskim, czyli w zagłębiu polskiego drobiarstwa. Roczna produkcja drobiu wynosi tam około 80 mln sztuk, a przez wirusa zlikwidowano już ponad 10 mln sztuk drobiu. Najgorsze jest to, że nie wszyscy hodowcy dostali jeszcze odszkodowania. Zresztą straty są tak olbrzymie, że nie pokryje ich żadne ubezpieczenie czy rekompensata. 

W tym roku w Polsce stwierdzono 339 ognisk grypy ptaków, z czego 130 na Mazowszu.

Kamila SzałajPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)