Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Gdzie było najwięcej ognisk grypy ptaków?

Obrazek
Rośnie liczba ognisk grypy ptaków w Europie. Prawie codziennie do listy dodawane są nowe ogniska, a wirus dociera w nowe zakątki Europy. Gdzie było ich najwięcej? 
Dorota Kolasińska25 stycznia 2021, 14:33
Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii do 21 stycznia br. odnotowano już 172 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu domowego oraz 8 przypadków u dzikiego drobiu. W analizie ognisk brana jest również pod uwagę Wielka Brytania, Irlandia oraz Ukraina. 

Najwięcej ognisk grypy ptaków odnotowano we Francji, w regionie silnie nastawionym na produkcję foie gras, gdzie liczebność stad kaczek i gęsi jest bardzo wysoka. Na 172 ogniska, we Francji wykryto ich aż 132. 

W Niemczech również grypa ptaków mocno doskwiera tamtejszym rolnikom, bo wyznaczono już 18 ognisk grypy ptaków. Z kolei najwięcej przypadków u drobiu dzikiego odnotowano także w Niemczech oraz Danii. 

Polska jest na trzecim miejscu, jeśli chodzi o liczbę ognisk w Europie. Do 21 stycznia br. GIW na podstawie pozytywnych wyników badań wyznaczył ich 7. 

W świetle powyższego w chwili obecnej sytuację w Polsce można określić jako stabilną. Istotnie przyczyniają się do tego działania prewencyjne i przeciwepizootycze prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną oraz nadzór sprawowany nad gospodarstwami utrzymującymi drób. Realizowany jest monitoring bierny tej choroby, prowadzony poprzez poszukiwanie padłych ptaków i przekazywanie ich do badań laboratoryjnych w PIWet-PIB Puławy – komentuje GIW. 

Pierwsze ognisko grypy ptaków w Czechach


Jak z kolei podaje Reuters, niedługo po tym, jak GIW opublikował swoje statystyki, do grona państw, w których wystąpiła grypa ptaków u drobiu domowego, 22 stycznia br. dołączyły Czechy. Pierwsze w tym roku ognisko grypy ptaków H5N8 w Czeskiej Republice odnotowano na małej farmie na południu kraju około 99 km od Pragi. Ubito 30 szt. drobiu. Podejrzewa się, że wektorem choroby mogły być dzikie kaczki z pobliskiego stawu. 

Oprac. dkol na podst. Reuters/Główny Inspektorat Weterynarii/OIE 
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)