Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków – 117 tys. indyków do uboju w Nakorach

Obrazek
Wczoraj informowaliśmy o nowym ognisku na Mazowszu, na podstawie komunikatu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, jednak szczegóły dotyczące gospodarstwa nie były znane. GIW podał informacje, ognisko jest olbrzymie.
Dorota Kolasińska3 grudnia 2020, 08:36

Wczoraj Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała o wykryciu ogniska grypy ptaków na fermie indyków. Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie podał, że w gospodarstwie, w którym wykryto wirusa H5N8 utrzymywano 117,1 tys. indyków

Hodowca zgłosił podwyższoną śmiertelność wśród indyków i na tej podstawie skierowano próbki do badań 1 grudnia br. Wczoraj potwierdzono wynik pozytywny. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Nakory w powiecie siedleckim na Mazowszu. 

GIW 
apeluje o zachowanie ostrożności i przestrzeganie bioasekuracji. 
Jeżeli hodowca zauważy takie objawy jak: 

  • zwiększona śmiertelność,
  • apatia,
  • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
  • duszność, sinica, wybroczyny,
  • biegunka,
  • nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup),
  • objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów

powinien niezwłocznie zgłosić swoje podejrzenia Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii. 
W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją ogniska, co w praktyce oznacza ubój drobiu, wywóz, sprzątanie i odkażanie pomieszczeń oraz sprzętu, który miał styczność z zarażonymi zwierzętami. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)