Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków atakuje w kolejnych regionach Europy

Obrazek
Grypa ptaków coraz szybciej rozprzestrzenia się w europejskich krajach. Na całym świecie codziennie przybywa ognisk, wprowadzając sektor drobiarki w stan alarmowy. 
Dorota Kolasińska12 stycznia 2021, 14:53
Sytuacja związana z grypą ptaków niestety z upływem czasu nie wygląda lepiej, z dnia na dzień unijne kraje alarmują o nowych ogniskach choroby.

Jak donosi reuters.com w północnej części Węgier grypa ptaków zaatakowała stado indyków. Padło 150 sztuk ze stada liczącego blisko 48 tys. szt. W związku z koniecznością zahamowania rozprzestrzeniania się choroby wszystkie ptaki zostały wybite. 

Niedawno informowaliśmy o tym, że we Francji w regionie nastawionym na produkcję kaczek rzeźnych z przeznaczeniem na foie gras wybitych zostanie blisko 600 tys. ptaków. Reuters dowiedział się, że liczba może jeszcze wzrosnąć. Od 1 stycznia br. liczba ognisk grypy ptaków wzrosła o 72. W większości dotyczyło to regionu Landes i południowo zachodniego obszaru kraju, w którym znajduje się jedno z największych zagłębi drobiarskich we Francji. Z obawy związanej z silnym rozprzestrzenianiem się choroby drób wybijany jest w obydwu strefach, niezależnie od wyników badań. Francuskie ministerstwo rolnictwa informuje, że rolnicy otrzymają odszkodowania za straty poniesione w wyniku uboju drobiu. 

W tym tygodniu grypę ptaków wykryto również na Litwie u drobiu przydomowego u kilkunastu sztuk. 

Tylko w pierwszym tygodniu nowego roku zgłoszono ogniska w Danii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Niderlandach, Polsce, Szwecji i w Wielkiej Brytanii, było ich w sumie 32. 

Dla przypomnienia w 2020 r. wyznaczono 442 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w UE. Największe szkody choroba wyrządziła na Węgrzech, gdzie odnotowano 273 ogniska choroby, w Polsce (53 ogniska) i we Francji (35 ognisk). 

Oprac. dkol na podst. reuters.com/ec.europe.euPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)