Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków – decyzje sztabu kryzysowego w Wielkopolsce

Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zwołano sztab kryzysowy po tym jak wczoraj potwierdzono pierwszy przypadek wystąpienia ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce. Co ustalono i jakie kroki zostaną podjęte w celu ograniczenia choroby?

Dominika Mulak3 stycznia 2020, 15:34
Niestety, po ostatnim pojawieniu się grypy ptaków w woj. lubelskim, wysoce zjadliwy wirus pojawił się na ogromnej fermie w wielkopolskim zagłębiu drobiarskim. W miejscowości Topola w gminie Przygodzice (powiat ostrowski) w fermie niosek towarowych potwierdzono pierwszy przypadek tej choroby w Wielkopolsce w 2020 roku. W kurniku utrzymywanych jest 38 tys. kur niosek produkujących jaja konsumpcyjne. W pobliżu znajduje się kolejna ferma, na której utrzymywane jest 27 tys. sztuk drobiu. Wirus jest groźny dla zamkniętych hodowli drobiu, ale nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.
 
Najpierw o godz. 9.00 zebrał się Powiatowy Sztab Kryzysowy w Ostrowie Wielkopolskim, z kolei o godz. 11.00 Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zwołał wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego, gdzie zapadła decyzja o utylizacji 65 tys. sztuk drobiu.
 
Wojewoda zaapelował o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń.
– Apeluję do właścicieli wielkopolskich gospodarstw i ferm o rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu. Jestem przekonany, że szybko uda nam się opanować sytuację i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się wirusa. Proszę jednak, aby gospodarze i właściciele farm niezwłocznie zgłaszali wszystkie przypadki chorób drobiu powiatowym lekarzom weterynarii. Nie można odpuścić żadnego przypadku, bo zignorowanie problemu może wywołać efekt kuli śnieżnej – mówi Łukasz Mikołajczyk.
 
Niestety, w związku z zaistniałą sytuacją Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki podkreślił, że musimy liczyć się ze stratami gospodarczymi związanymi z utratą rynków zbytu, w szczególności jeżeli chodzi o kraje trzecie.
 
W przypadku grypy ptaków obszar zapowietrzenia wynosi 3 km od miejsca wystąpienia choroby.
 

Jakie jeszcze decyzje podjęto w celu ograniczenia choroby? Zobacz całą wypowiedź Łukasza Mikołajczyka Wojewody Wielkopolskiego i Andrzeja Żarneckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

fot. www.poznan.uw.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)