Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków: GIW wyznaczył obszary wysokiego ryzyka, co to oznacza dla hodowców?

GIW podał informację na temat obszarów w Polsce, gdzie występuje najwyższe ryzyko wybuchu ogniska grypy ptaków u drobiu domowego. Sprawdź, co to oznacza dla Twojego gospodarstwa! 
Dorota Kolasińska28 kwietnia 2021, 15:42
GIW poinformował, że w konsultacji z PIW w Puławach wyznaczył kilka obszarów wysokiego ryzyka na terenie czterech województw, a w nich określonych powiatów, gdzie wojewódzki lub powiatowy lekarz weterynarii mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia dla hodowców drobiu. 

Obszar wysokiego ryzyka wyznaczono w: województwie mazowieckim: powiat żuromiński mławski, sierpecki; w woj. wielkopolskim: powiat kaliski; wolsztyński; powiat ostrowski i ostrzeszowski. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim: powiat ostródzki; iławski; nowomiejski i działdowski. Z kolei w woj. lubuskim obszar wyznaczono w powiecie gorzowskim. 

Co to oznacza dla hodowców?


Na tych obszarach mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia w utrzymywaniu drobiu m.in.; zakaz utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu, utrzymywania drobiu na powietrzu (z pewnymi wyjątkami), korzystania ptaków ze zbiorników wodnych, pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych, wykorzystywania drobiu jako wabików i wypuszczania w celu odnowy populacji. 

Sytuacja w wielu województwach jest bardzo poważna, a liczba ognisk stale rośnie, zutylizowano już 10 mln szt. drobiu. Na razie GIW podał komunikat o 245 ogniskach, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że może ich być już znacznie więcej. Władze apelują o wzmożone działania bioasekuracyjne w gospodarstwach i obserwację swoich stad pod kątem charakterystycznych objawów dla grypy ptaków – upadki, duszności, kaszel. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)