Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków – kolejne ognisko i nowe blokady eksportowe

Obrazek
Podobnie, jak zakazów eksportowych, można było się spodziewać następnych ognisk grypy ptaków. Wirus w Polsce czuje się wyśmienicie, pozostanie zapewne do marca lub kwietnia. 
Dorota Kolasińska14 grudnia 2020, 14:57
Niemiły gość, który dotarł do Polski wraz z migracjami dzikiego ptactwa, wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8, w naszych warunkach zadomowił się na dobre. GIW podał w komunikacie, że 12.12.2020 GLW otrzymał dodatnie wyniki badań, potwierdzające wystąpienie grypy ptaków. To już 7 ognisko w tym półroczu i 39. ognisko w 2020 r. 

Tym razem chorobę wykryto w stadzie 3-miesięcznych indyków rzeźnych (9,1 tys. szt.). Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Świniarc, w gminie Grodziczno, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie. Jak podaje GIW, jest to ognisko pierwotne, pierwsze na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w tym półroczu. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dn. 11.12.2020. powiadomienia o zwiększonej śmiertelności w stadzie.

Eksport znowu stanie? 


Kolejne kraje trzecie wprowadzają zakaz importu polskiego drobiu – Ukraina, Białoruś, Hong Kong, Kuba, czy Rosja. Polski drób, mięso i jaja wyjadą jedynie do krajów członkowskich UE i państw trzecich, ale pod warunkiem, że podpisano porozumienie dotyczące uznania regionalizacji, a więc zakazu wywozu mięsa jedynie ze skażonego obszaru. W tym roku czekaliśmy na przywrócenie eksportu na te rynki przez kilka miesięcy. 

Oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
Fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)