Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków - ponad 9 tys. kaczek hodowlanych do uboju

Obrazek

Wysoce zjadliwa grypa ptaków atakuje kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją drobiarską. Tym razem ofiarą padło gospodarstwo hodowlane, nie rzeźne. To duża strata dla wielkopolskich rolników. Choroba rozpędza się na nowo... 

Dorota Kolasińska2 lutego 2022, 13:54
Główny Inspektorat Weterynarii podał informację dotyczącą wyznaczenia kolejnego ogniska grypy ptaków. Tym razem wirus zaatakował w gospodarstwie, w którym utrzymywano kaczki hodowlane, a dokładniej było to stado reprodukcyjne. 

Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Bieczyny w powiecie kościańskim w woj. wielkopolskim, utrzymywano tam 9225 kaczek. 

W sobotę rozpoczęto likwidację ogniska, poprzez uśmiercenie i wywóz ptaków oraz dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Wojewoda Wielkopolski wyda rozporządzenie wyznaczające strefę zapowietrzoną w promieniu 3 km i 7 km (strefa zagrożona) wokół gospodarstwa. 

Zwykle pojawienie się ogniska to nie tylko ogromny problem dla danego gospodarstwa, ale również dla okolicznych ferm drobiu, gdyż je również czekają ograniczenia w sprzedaży i zakupie drobiu. 
Ognisko wyznaczono 28 stycznia br. i tego też dnia zorganizowano spotkanie w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na prośbę Powiatowego Lekarza Weterynarii. Podczas spotkania przekazano informacje dotyczące aktualnej sytuacji w powiecie, ale także skierowano prośbę związaną z potrzebami dot. ewentualnej pomocy ze strony gminy, Policji i Straży Pożarnej. W tym samym powiecie, w miejscowości Bolesławiec dwa dni wcześniej wyznaczono gigantyczne ognisko grypy ptaków, w którym wybito 136 tys. indyków rzeźnych. 

Francja bije niechlubny rekord

Jak wynika z danych opublikowanych przez francuskie ministerstwo rolnictwa od listopada 2021 r., kiedy nastąpił nawrót choroby wyznaczono 328 ognisk grypy ptaków. W większości grypa ptaków atakuje właśnie kaczki rzeźne i duże zagłębia drobiarskie. 

oprac. dkol na podst. GIW/agriculture.gouv.fr
Fot. Envanto ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)