Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków pustoszy kurniki Wielkopolski

GIW poinformował o potwierdzeniu 3 nowych ognisk grypy ptaków w woj. wielkopolskim. Ofiarą wirusa H5N8 padły nioski i indyki.
Dorota Kolasińska17 grudnia 2020, 06:05
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wyznaczeniu trzech kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirus na dobre zadomowił się w Wielkopolsce i pustoszy tamtejsze kurniki. W drugim półroczu 2020 r. wykryto juz 10 ognisk grypy ptaków

  • 40 ognisko HPAI w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 636 indyków rzeźnych (indyczki), położonym w miejscowości Reklinek, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wykryciem 37 ogniska HPI.

  • 41 ognisko HPAI w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 199 106 kur niosek w wieku 12-14 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Wielichowo-Wieś, w gminie Wielichowo, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim, tj. w obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z wykryciem 36 ogniska HPAI.

  • 42 ognisko HPAI w 2020 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 965 indyków rzeźnych (indyczki) w wieku 9 tygodni. Ferma położona jest w obszarze zapowietrzonym, w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. Jest to ognisko kontaktowe do ogniska nr 36/2020. 

    oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl 
    fot. poglądowe

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ