Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków rozpędza się w Wielkopolsce

Obrazek
To już czwarte z rzędu ognisko grypy ptaków w tym tygodniu w Wielkopolsce. Grypa ptaków rozszalała się w drobiarskim zagłębiu.
Dorota Kolasińska18 grudnia 2020, 08:58
Na podstawie wyników laboratoryjnych z dnia 16 grudnia br. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 45. ogniska grypy ptaków. Od momentu kiedy grypa ptaków na nowo w tym roku zawitała w Polsce, to już 13 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w drugim półroczu bieżącego roku. Na 13 ognisk aż 9 wyznaczono w woj. wielkopolskim. Wirusa bardzo trudno się pozbyć ze środowiska, ponieważ jest roznoszony przez dzikie ptactwo (wodne i drapieżne). 

Tym razem H5N8 zaatakował gospodarstwo w Lubosinie, w powiecie szamotulskim w woj. wielkopolskim. Utrzymywano w nim 10,2 tys. indyków rzeźnych w wieku 17 tygodni. Jak informuje GIW w gospodarstwie rozpoczęto procedury zwalczania choroby. 

W związku z wystąpieniem HPAI w Polsce kolejne kraje trzecie wprowadzają zakaz importu drobiu i produktów drobiowych z Polski m.in. Kirgistan i częściowy Hongkong. 

Regionalizację wystąpienia choroby uznają Filipiny, Ukraina, Hongkong, Białoruś i Singapur oraz wszystkie kraje UE. Eksport do państw trzecich nie uznających regionalizacji jest zakazany m.in. do Rosji, Japonii, Kirgistanu, ZEA i Kuby. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)