Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków szaleje. Jaki jest plan walki z wirusem?

Już trzydzieści ognisk grypy ptaków pojawiło się w Polsce styczniu. Jednym z niech jest ognisko choroby w powiecie krapkowickim na Opolszczyźnie. Zakażenie stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym ponad 11 tys. sztuk drobiu, w miejscowości Ścigów, w gminie Strzeleczki. Grypa ptaków zaatakowała też kolejne stada drobiu w woj. wielkopolskim w powiecie kaliskim. Sytuacja jest bardzo poważna, ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wirusa H5N1. Ponadto jedno ognisko wyznaczono w woj. śląskim.  Tymczasem szykują się zmiany w programie zwalczania grypy ptaków. Za dostarczenie Inspekcji Weterynaryjnej padłego dzikiego ptactwa będzie można liczyć na gratyfikację finansową.

 

wk21 stycznia 2023, 15:48

Na Opolszczyźnie Inspektorzy weterynarii wdrożyli już procedury likwidacji i utylizacji zwierząt z fermy. Podejmowane są także czynności związane z oczyszczeniem i dezynfekcją kurników. Wokół Ścigowa wprowadzono 3-kilometrową strefę zapowietrzoną oraz 7-kilomerowy okręg zagrożony, który zahacza o dwa powiaty - prudnicki i opolski. Obostrzenia będą obowiązywać 30 dni.

 - Grypa ptaków stała się już chorobą sezonową. W momencie kiedy mamy przeloty ptactwa wiosną i jesienią ta grypa będzie występowała i można ją wpisać w kalendarz chorób w kraju. My podobnie jak Inspekcja Weterynaryjna apelujemy o stosowanie zasad bioasekuracji. Ta choroba bardzo łatwo i szybko się przenosi - mówi Paweł Podstawka, przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, prezes zarządu Drobiarstwo Sp. z o. o. i szef Funduszu Promocji mięsa Drobiowego.

Paweł Podstawka apeluje także do wszystkich, którzy mają kontakt z dzikim ptactwem i zauważą martwe ptaki o to, by poinformowali o tym Inspekcję Weterynaryjną.

Rządowy program walki z grypą ptakówRząd przygotował „Krajowy program nadzoru mający na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian Influenza) u drobiu i ptaków dzikich” na 2023 r., który przesłała do konsultacji społecznych.

Program jest kontynuacją programu nadzoru nad występowaniem grypy ptaków prowadzonego w latach 2020–2022, jednak ze względu na wejście w życie nowych przepisów Unii Europejskiej w zakresie zdrowia zwierząt został odpowiednio zmodyfikowany w porównaniu do programów realizowanych w ubiegłych latach

Pierwsze odnotowane przypadki wystąpienia grypy ptaków w Polsce miały miejsce w 2006 r. i dotyczyły ptaków dzikich. Pierwsze ogniska grypy ptaków u drobiu utrzymywanego w warunkach fermowych stwierdzono w 2007 r. Dotychczas największą liczbę ognisk HPAI stwierdzono w 2021 r. Były to 403 ogniska u drobiu i 98 ognisk u pozostałych ptaków. W sumie w 2021 r. w ogniskach HPAI u drobiu znajdowało się ponad 14,2 mln szt. drobiu. Koszty związane z wystąpieniem HPAI w roku 2021 wyniosły prawie 800 mln zł.

- Celem programu jest realizacja monitoringu pozwalającego na stwierdzenie lub wykluczenie występowania zakażeń u drobiu i ptaków dzikich wirusami grypy ptaków. W projektowanym programie proponuje się wprowadzenie działań zmierzających do wzmocnienia nadzoru biernego u ptaków dzikich – napisano w uzasadnieniu projektu.

Strefy wysokiego ryzyka

Resort rolnictwa wyznaczył także te regiony kraju, które są najbardziej narażone na wystąpienie HPAI. Są nimi:
 • województwo lubelskie: powiat lubartowski;
 • województwo lubuskie: powiat gorzowski;
 • województwo łódzkie: powiaty sieradzki i poddębicki;
 • województwo mazowieckie: powiaty żuromiński, mławski i siedlecki;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiaty iławski i nowomiejski;
 • województwo wielkopolskie: powiaty kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, wolsztyński i turecki.

Z kolei obszary średniego ryzyka wystąpienia HPAI to:

województwo dolnośląskie: powiaty trzebnicki i milicki;
 • województwo kujawsko-pomorskie: powiaty inowrocławski, chełmiński i lipnowski;
 • województwo lubuskie: powiaty zielonogórski, międzyrzecki i nowosolski;
 • województwo mazowieckie: powiaty gostyniński, płocki, sierpecki;
 • województwo opolskie: powiat kędzierzyńsko-kozielski;
 • województwo pomorskie: powiat kartuski;
 • województwo śląskie: powiaty cieszyński i tarnogórski;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiaty działdowski, olsztyński i ostródzki.

Obecnie pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej działa ok. 12 tys. posiadacze drobiu lub innych ptaków.

Będą pieniądze za znalezione dzikie ptaki

Analogicznie jak w programie mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym ASF, za dostarczenie do Inspekcji Weterynaryjnej zwłok dzikiego ptaka, dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich lub dyrektorzy parków narodowych, na terenie których zwłoki pozyskano, otrzymywaliby gratyfikację finansową.

Przewidywana liczba ptaków dzikich do zbadania w kierunku HPAI na 2023 rok została oszacowana we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach na liczbę ok. 200 sztuk. Proponowana kwota gratyfikacji finansowej to 200 zł brutto/szt. Działanie w kwocie 40 tys. zł brutto na 2023 rok nie podlegałoby współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, zatem byłoby pokryte ze środków budżetowych określonych

 - Przedmiotowe rozwiązanie ma na celu zmotywowanie wybranych grup zawodowych/społecznych do wzmocnienia nadzoru biernego w celu wczesnego wykrywania zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wzmocnienie nadzoru wysoko zjadliwej grypy ptaków oraz wpływ na wczesne wykrywanie zakażeń wirusem powinno wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości stwierdzania ognisk choroby u drobiu, a co za tym idzie przyczynić się do obniżenia kosztów zwalczania choroby w Polsce – napisano w uzasadnieniu projektu.

wk, mdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)