Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków w Polsce: są ograniczenia eksportowe

W związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków Rosja i Hongkong wprowadziły ograniczenia eksportowe.

Kamila Szałaj1 grudnia 2020, 17:37
24 listopada ognisko grypy ptaków zostało potwierdzone na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim. Zlikwidowano blisko 1 milion kur. Było to 33 ognisko w tym roku, ale pierwsze od kwietnia.

Trzy dni później rosyjska służba weterynaryjna poinformowała o rozszerzeniu restrykcji importowych z całej Polski. W związku z tym do Rosji nie można wwozić żywego drobiu i jaj wylęgowych; mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych oraz pasz i dodatków paszowych, przeznaczonych dla drobiu. Restrykcjami został objęty także będący w użyciu sprzęt, przeznaczony do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu. Nie można także przewozić przez terytorium Rosji żywego drobiu.

Z kolei do Hongkongu nie może być eksportowane mięso drobiowe (tuszki, elementy, podroby) oraz produkty drobiowe (w tym jaja), pochodzące z powiatu wolsztyńskiego.

Zapewne część krajów pozaunijnych też wprowadzi ograniczenia.

- Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – wskazuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

W tym roku grypa ptaków pojawiła się w już w Belgii, Danii, Francji, Irlandii, Niderlandach, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 

ksz, oprac. na podst. GLW, KIPDiP


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)