Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków w USA – zakaz importu drobiu do UE

Obrazek
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 8 kwietnia br. władze weterynaryjne w Stanach Zjednoczonych potwierdziły ognisko grypy ptaków. Mięso i żywy drób nie może być importowany do UE. 
Dorota Kolasińska16 kwietnia 2020, 18:01
– Właściwa władza weterynaryjna w USA poinformowała Komisję Europejską o potwierdzeniu w dniu 8 kwietnia 2020 r. wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H7N3. Chorobę odnotowano u drobiu, w komercyjnym gospodarstwie mięsnym utrzymującym indyki, w Chesterfield w Południowej Karolinie – informuje Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie. 

Stany Zjednoczone dotychczas miały status wolny od grypy ptaków. W związku z pojawieniem się ogniska kraje Unii Europejskiej nie mogą importować drobiu,  ani mięsa drobiowego z USA.

– Właściwe organy w USA potwierdziły, że zawiesiły certyfikację przedmiotowych przesyłek drobiowych do czasu wprowadzenia unijnych środków regionalizacji – dodaje GIW. 

Ostatnio w Stanach Zjednoczonych grypa ptaków wystąpiła w 2017 r. USDA informuje, że nie wykryto jak na razie wirusa grypy tego podtypu u ludzi i nie ma bezpośredniego zagrożenia zdrowia publicznego.

Jak donosi Reuters, jak dotąd najpoważniejszy kryzys na rynku amerykańskiego drobiu wyrządził wybuch grypy ptaków, który miał miejsce w 2014 i 2015 r. Wówczas w stanie Iowa zutylizowano ponad 50 milionów kur nieśnych. 


oprac. dkol na podst wetgiw.gov.pl/reuters.pl
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)