Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków zmierza do Europy

Obrazek
Urzędnicy EFSA ostrzegają przed kolejną falą grypy ptaków. Niedawno odnotowano przypadki i ogniska w Rosji i Kazachstanie. Status wolny od grypy ptaków odzyskaliśmy dopiero w sierpniu...
Dorota Kolasińska5 października 2020, 09:38
Jakby jeszcze było mało problemów w branży drobiarskiej oprócz niskich cen, COVID-19 w zakładach mięsnych, nadchodzącego załamania na rynku spowodowanego ewentualnym wprowadzeniem ograniczenia uboju rytualnego, na dokładkę wirus grypy ptaków zmierza znowu do Europy.

Ledwo branża drobiarska podniosła się po ostatniej fali wirusa grypy ptaków, gdyż niedawno przywrócono zezwolenia na eksport drobiu na wiele rynków krajów trzecich m.in. do Ukrainy, Singapuru, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Kuby, Armenii i Hongkongu, to niestety docierają do nas informacje z Rosji i Kazachstanu o nowych ogniskach i przypadkach wirusa. Wraz z migracją dzikich ptaków możemy spodziewać się tej zimy kolejnej epidemii.

Status kraju wolnego od grypy ptaków uzyskaliśmy ponownie 13 sierpnia br., po trwającej kilka miesięcy walki z wirusem na fermach drobiu. Ostatnie ognisko (32 w 2020 r.) HPAI odnotowano w 1 kwietnia 2020 r. 

Urzędnicy z EFSA (Europejski Urząd ds. Żywności) ostrzegli producentów drobiu, aby zintensyfikować nadzór nad możliwymi ogniskami grypy ptaków. 

– Wzywa się kraje UE do zintensyfikowania nadzoru i środków bezpieczeństwa biologicznego, aby chronić się przed możliwymi nowymi wybuchami ptasiej grypy w tym roku – czytamy w raporcie opublikowanym w tym tygodniu. 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)