Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Hongkong wprowadza ograniczenia importowe w zw. z grypą ptaków

Obrazek

Władze Hongkongu podjęły decyzję o czasowym wstrzymaniu importu polskiego drobiu w związku z wystąpieniem grypy ptaków. Ograniczenia dotyczą na szczęście jednego powiatu w woj. lubelskim. 

Dorota Kolasińska7 stycznia 2020, 09:41
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w związku z wystąpieniem ogniska grypy ptaków (wirus H5N8) w powiecie lubartowskim w województwie lubelskim władze Hongkongu wprowadziły czasowy zakaz importu z tego powiatu. 

Tymczasowy zakaz dotyczy importu mięsa drobiowego w tym tusz, elementów podrobów, produktów drobiowych, w tym także jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi. 

Jak widać Hongkong uznaje regionalizację wystąpienia ogniska i na razie jego władze wprowadziły tymczasowy zakaz importu jedynie z jednego powiatu, co było związane z wystąpieniem ogniska w tej konkretnie lokalizacji. Jednak sprawę mogą pogorszyć także kolejne ogniska w Wielkopolsce i innych regionach kraju.

Już od kilku dni trwa cicha debata na temat możliwych zakazów, które wprowadzą kraje trzecie w związku z grypą ptaków. Kraje UE uznają regionalizację, a więc ograniczenia importowe wprowadzane są jedynie z rejonu, w którym wystąpiła choroba (strefy). Niestety inaczej zachowywały się dotychczas kraje trzecie, szczególnie azjatyckie, gdyż w momencie pojawienia się chorób np. ASF czy grypy ptaków wprowadzały całkowity zakaz importu z danego kraju.

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)