Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Kolejne ogniska grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach grypy ptaków. Tym razem wirus pojawił się w powiecie łęczyńskim (woj. lubelskie) i w powiecie kłodzkim (woj. dolnośląskie).

Kamila Szałaj31 grudnia 2020, 12:00
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Kaniwola w powiecie łęczyńskim (woj. lubelskie). Utrzymywano w nim 11 340 kaczek rzeźnych. To szóste w tym roku ognisko grypy ptaków w Lubelskiem i jednocześnie osiemnaste w Polsce w II półroczu 2020 roku. Poprzednie pięć ognisk wyznaczono w styczniu br. w Starym Uścimowie, w powiecie lubartowskim

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa stada o łącznej liczbie około 42 tys. sztuk drobiu.

Kolejne, dziewiętnaste ognisko w tym półroczu, wykryto w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 195 kur. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Stary Wielisław, w gminie Kłodzko, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie. 

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone.

W 2020 roku wykryto w Polsce 51 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.


ksz, oprac. na podst. GLW, UW w Lublinie


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)