Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Drób>

Kujawsko-pomorskie i pomorskie – kolejne ogniska grypy ptaków

Obrazek

Wczoraj Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził trzy nowe ogniska grypy ptaków w naszym kraju. Gdzie wirus zaatakował tym razem?

Dominika Mulak27 stycznia 2021, 09:39
8. ognisko grypy ptaków w Polsce w 2021 roku zostało stwierdzone w gospodarstwie w Kiełpinach pod Wolsztynem (woj. wielkopolskie), gdzie w kurniku utrzymywano 320 tys. kur niosek. Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ
 
9. ognisko ptasiej grypy w Polsce w tym roku potwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 27 636 kur reprodukcyjnych, zlokalizowanym w miejscowości Lisewo, w gminie Lisewo, powiat chełmiński. – Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów: chełmińskiego i wąbrzeskiego – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. 
To już czwarte ognisko ptasiej grypy w kujawsko-pomorskim w tym roku.

Z kolei 10. ognisko grypy ptaków zostało potwierdzone w gospodarstwie w Kwakowie pod Słupskiem (woj. pomorskie), gdzie śmiertelny dla drobiu wirus HPAI pojawił się w kurniku, gdzie były hodowane 12 tygodniowe kurczaki. Łącznie 27 636 sztuk.

W promieniu 3 km od ogniska grypy ptaków zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony, a w odległości 10 km obszar zagrożony ptasią grypą.
Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim.

Paweł Mikos, źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Fot. Pixabay

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy