Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Kujawsko-pomorskie: u martwych łabędzi stwierdzono grypę ptaków

- Trzy łabędzie, które znaleziono martwe na terenie Powiatu Toruńskiego, były chore na ptasią grypę - poinformował dziś Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. W tym roku w woj. kujawsko-pomorskim stwierdzono trzy ogniska grypy ptaków u drobiu hodowlanego. 

Kamila Szałaj21 stycznia 2021, 18:16
To pierwszy w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim i w ogóle w Polsce przypadek ptasiej grypy wśród dzikiego ptactwa. W 2021 r. stwierdzono już trzy ogniska tej choroby u drobiu hodowlanego w regionie: na fermie 11 tys. indyków w powiecie grudziądzkim, 30 tys. indyków w powiecie inowrocławskim i 35 tys. kur w powiecie inowrocławskim.

– Służby weterynaryjne natychmiast reagują na każdy sygnał. Podejmowane są działania, aby ograniczyć rozpowszechnianie się ptasiej grypy, w tym poprzez stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Rozprzestrzeniający się w Polsce wirus grypy ptaków naraża producentów na duże straty i ogranicza możliwości eksportowe. Restrykcje w handlu polskim drobiem i produktami drobiowymi wprowadziły w ostatnich tygodniach m.in. Ukraina, Rosja, Hongkong, Japonia, Białoruś, Arabia Saudyjska, Filipiny, Namibia, Kirgistan, Izrael, Wietnam i Kuba.

Od początku stycznia służby weterynaryjne potwierdziły 7 ognisk grypy ptaków w Polsce. Wirus szaleje rownież w Europie, m.in. we Francji i na Węgrzech.
 

ksz, fot. pixabay.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)