Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Sytuacja hodowców gęsi: stabilna, ale mniej opłacalna

Pomimo pandemii sytuacja hodowców gęsi na Opolszczyźnie jest dość stabilna. W maju hodowcy wstawili pisklęta. 

16 lipca 2021, 14:27
Krzysztof Makarewicz sprowadził dwa tysiące piskląt. W Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wyszkowie Śląskim kiedyś hodowano nawet 60 tysięcy tych ptaków. Teraz mają mniej, bo brakuje ludzi do pracy, ale co rok hodowanych jest kilkadziesiąt tysięcy. 

Tucz gęsi trwa zwykle do września: jest to tzw. Polska młoda gęś owsiana, ponieważ jest karmiona owsem w reżimie żywieniowym. Na początku ptaki karmione są niedużą ilością pasz, potem rolnicy bazują na zielonkach. Końcowy etap, który trwa 4 tygodnie, to tylko tucz owsem. 

Produkcja gęsiarska doskonale uzupełnia dochód tym gospodarstwom, które mają słabe ziemie i uprawiają owies czy kukurydzę. Opłacalność w ostatnim czasie mocno się jednak pogorszyła, ponieważ wysokie są koszty pozyskiwania pasz. W tym roku dużym zagrożeniem była też panująca w okolicy grypa ptasia. 

Od kilku nie ma problemu ze zbytem ptaków, ponieważ całość produkcji jest zakontraktowana z ubojniami handlującymi z Czechami, Austriakami i przede wszystkim z Niemcami. Rynek jest stabilny i od paru lat gęsi nie trzeba podskubywać.

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)