Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Drób>

Warmińsko-mazurskie – grypa ptaków w kolejnym województwie

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku grypy ptaków. Tym razem wyznaczono je w woj. warmińsko-mazurskim w gminie Zalewo.  

Dorota Kolasińska28 stycznia 2020, 10:26
Na podstawie wyników badań wyznaczono 15 ognisko grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w 2020 r. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii ognisko (2020/15) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 351 indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Rąbity, w gminie Zalewo, w powiecie iławskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Niestety kolejny powiat będzie niebawem dodany do listy, którą obowiązuje zakaz eksportu drobiu i produktów drobiowych. 

Służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Dla przypomnienia wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N8 pojawiła się już w pięciu województwach – lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz w warmińsko-mazurskim. 

Ponadto Kuba i Filipiny wprowadziły całkowity zakaz importu drobiu z Polski, natomiast Białoruś oraz Hongkong wraz z pojawianiem się kolejnych ognisk w nowych powiatach rozszerza zakres ograniczeń importu. Niestety ten dotyczy już powiatu myśliborskiego, ostrowskiego, kolskiego, legnickiego, lubartowskiego, krasnostawskiego, a teraz dodatkowo powiatu iławskiego.

dkol
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)