Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Warmińsko-mazurskie – grypa ptaków w kolejnym województwie

28.01.2020

Print

Warmińsko-mazurskie – grypa ptaków w kolejnym województwie

Advertisement

Na podstawie wyników badań wyznaczono 15 ognisko grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w 2020 r. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii ognisko (2020/15) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 351 indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Rąbity, w gminie Zalewo, w powiecie iławskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Niestety kolejny powiat będzie niebawem dodany do listy, którą obowiązuje zakaz eksportu drobiu i produktów drobiowych. 

Służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Dla przypomnienia wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N8 pojawiła się już w pięciu województwach – lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz w warmińsko-mazurskim. 

Ponadto Kuba i Filipiny wprowadziły całkowity zakaz importu drobiu z Polski, natomiast Białoruś oraz Hongkong wraz z pojawianiem się kolejnych ognisk w nowych powiatach rozszerza zakres ograniczeń importu. Niestety ten dotyczy już powiatu myśliborskiego, ostrowskiego, kolskiego, legnickiego, lubartowskiego, krasnostawskiego, a teraz dodatkowo powiatu iławskiego.

dkol
Fot. poglądowe

Widziałeś już nasze video "Opłacalność produkcji drobiu – oby ceny nie spadły…"?

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: trudne decyzje w skupie

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category