Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Wegańskie jajka – kolejna alternatywa obok „mleka” i „mięsa” z probówki

Obrazek

 Na świecie sprzedawanych jest w ciągu roku 1,3 biliona jajek, z czego 110 mld w samej Europie. Oprócz zamienników mięsa i mleka w ofercie wegańskiej niedługo będą też „jajka”.

Dorota Kolasińska4 kwietnia 2022, 12:30

– Żyjemy w świecie, w którym hamburgery są produkowane bez wołowiny, a mleko bez krów, więc muszą istnieć sposoby na wyeliminowanie kurczaka z jajka – mówi cytowana przez portal euronews.com Tanja Bogumil, założycielka startupu spożywczego Perfeggt, który właśnie wyprodukował jego pierwsza alternatywa dla jajek.

Jak podkreśla, stworzenie alternatywy roślinnej dla jajek jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku mięsa. To z kolei powoduje, że ich produkcja jest zdecydowanie wolniejsza.

Obecnie dostępne na rynku jajka wegańskie są wytwarzane z roślin strączkowych, warzyw i aquafaby, chociaż większość firm jest ostrożna w kwestii ich dokładnych receptur. Producenci starają się wykluczać z produkcji soję na rzecz m.in. fasoli czy grochu.

Według firmy Meticulous Research rynek alternatyw roślinnych do 2027 roku będzie wart około 74,2 miliarda dolarów. Zdaniem założycielki Perfeegt na rynku jest jeszcze mnóstwo miejsca dla innych producentów tego typu wyrobów.

– Nigdy nie będzie to rynek, w którym zwycięzca weźmie wszystko. Zawsze mówimy, że każdy dodatkowy gracz pomaga w naszej ogólnej misji. Będzie naprawdę ciekawie zobaczyć, co będzie dalej w kwestii innowacyjności roślinnych zamienników jaj – powiedziała Tanja Bogumil.

Źródło: Wiadomości Handlowe

Fot: Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)