Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Drób>

Zaraza nabrała tempa – już 202 ogniska grypy ptaków

GIW poinformował o następnych ogniskach grypy ptaków. Niestety nadal na Mazowszu sytuacja nie jest opanowana, a ryzyko rozprzestrzeniania rośnie.
Dorota Kolasińska21 kwietnia 2021, 10:42
Grypa ptaków jest nadal wykrywana w kolejnych gospodarstwach utrzymujących drób na Mazowszu, w największym nasileniu w powiecie mławskim i żuromińskim. Szczególnie w tym ostatnim daje się we znaki hodowcom – istny pogrom. Po przejściu tego huraganu, drób będzie niemalże zmieciony z powiatu, a drób na fermy szybko nie wróci. 

GIW podał informację o następnych ogniskach o numeracji 178-202, z czego 1 ognisko wyznaczono na terenie województwa lubuskiego, w powiecie zielonogórskim; 4 ogniska zostały wykryte na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – 3 ogniska w powiecie elbląskim, 1 ognisko w powiecie działdowskim; 3 ogniska zostały wykryte na terenie województwa pomorskiego: 2 ogniska w powiecie sztumskim, 1 ognisko w powiecie malborskim.

Przeważająca liczba ognisk została wyznaczona w gospodarstwach gdzie nierzadko rolnicy utrzymują nawet kilkadziesiąt lub kilkaset zwierząt. Sytuacja jest bardzo poważna. O tym, czy starczy środków na odszkodowania dla rolników pisaliśmy TUTAJ. 

Jak podaje Kurier Żuromiński w utylizacji ptaków miało pomóc 30 więźniów z zakładu w Płocku, jednak nie dojechali na miejsce, bo teren musi najpierw obejrzeć służba więzienna. Starostwo powiatowe informuje z kolei, że okoliczne zakłady utylizacyjne są zakorkowane. 

oprac. dkol na podst. GIW/ Kurier Żuromiński
fot. poglądowe

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy