Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Drób>

Zatwierdzono pierwszą mobilną ubojnię drobiu w UE!

Obrazek

Nowa w pełni mobilna ubojnia drobiu jest w stanie ubijać: do 600 brojlerów/kur niosek, 250 gęsi/kaczek lub 25 indyków dziennie, bezpośrednio w gospodarstwie.

Dominika Mulak2 sierpnia 2022, 13:28

Niemcy z pierwszą mobilną ubojnią drobiu w UE

Gospodarstwo ekologiczne w niemieckim powiecie Odenwald (w kraju związkowym Hesja) otrzymało od Rady Regionalnej Darmstadt pierwszą w UE zgodę na mobilny zakład uboju drobiu. 

– Mobilny ubój pozwala uniknąć konieczności transportu. Hesja wykonała tu prawdziwie pionierską pracę – wyjaśnił lokalny urzędnik Oliver Conz.

Unijne zezwolenie dla zakładu jest kluczowe, ponieważ umożliwia gospodarstwom nie tylko bezpośrednią sprzedaż mięsa, ale także zabieranie go do zakładów przetwórczych, przetwarzanie na gotowe produkty i tym samym lepsze wprowadzanie ich na rynek.

Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa, w grudniu 2021 roku Hesja stworzyła ku temu warunki i uregulowała w rozporządzeniu, na jakich zasadach można prowadzić mobilną ubojnię drobiu również na większą skalę i zgodnie z unijnymi normami higieny. W ten sposób dokonała przełomu i rozpoczęła projekt pilotażowy, który jest uważnie obserwowany przez wiele krajów związkowych.

Aż 600 brojlerów dziennie

Zakład, który otrzymał unijną zgodę na mobilną ubojnię drobiu, ma osiem metrów długości, posiada zintegrowaną chłodnię i można w nim ubijać odpowiednio: do 600 brojlerów/kur niosek, 250 gęsi/kaczek lub 25 indyków dziennie, bezpośrednio w gospodarstwie w sposób w pełni mobilny. 

– Mobilny ubój jest szczególnie ważny, aby wspierać odpowiednią dla gatunku hodowlę w mobilnych straganach i mniejszych gospodarstwach z drobiem z wolnego wybiegu, aby mogły one również sprzedawać swój drób – wyjaśnił Conz.

Udzielona obecnie zgoda jest początkowo ograniczona do trzech miesięcy. Po przeprowadzeniu w tym okresie kolejnej kontroli Rada Regionu Darmstadt podejmie decyzję o przedłużeniu zezwolenia.

Tłum. Na podstawie www topagrar.com
Fot. Envanto Elements

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy