Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
- W zeszłym roku około 85 tys. gospodarstw dotknęła klęska suszy. W tym roku te procesy suszowe rozpoczęły się dużo wcześniej zważając na to, że mieliśmy suszę 2 lata z rzędu i bezśnieżną zimę. My problemy suszowe zaczęliśmy już odczuwać tak naprawdę w styczniu. Nie licząc opadów w lutym, przez ostatnie 2 miesiące były one na poziomie 10% - wyjaśnia Piotr Walkowski.
Co z pomocą suszową?
– Rolnicy strasznie obawiają się suszy, bo słyszymy zewsząd, że grozi nam susza stulecia. Są bardzo niskie poziomy wód, a tymczasem od strony finansowej nie wszyscy rolnicy otrzymali obiecaną i zatwierdzoną pomoc suszową. Jak duża jest skala tych gospodarstw, które jeszcze nie dostały pieniędzy - dopytywał Karol Bujoczek, redaktor naczelny „top agrar Polska”.
- Oficjalnie mówi się, że pomoc dotarła do 90% gospodarstw w skali kraju. […] W ostatnim okresie z uruchomionej rezerwy 287 mln złotych pomoc otrzymały gospodarstwa, które miały szkody do 5 tys. złotych. Pozostałe środki, które zostały z tej transzy trafią do rolników, którzy mieli straty powyżej 5 tys. złotych. Kwota do 100% zabezpieczenia będzie wynosiła 2,5 tys. złotych - wyjaśnia prezes WIR.
r e k l a m a
Kredyty preferencyjne
Niestety, duże gospodarstwa, w których wystąpiła susza zostały z problemem same. Mogą jedynie ubiegać się o kredyty preferencyjne. Czy one są rzeczywiście dostępne, czy tylko na papierze? - pytał redaktor naczelny „top agrar Polska”, ponieważ do redakcji napływają różne sygnały od rolników, jak traktują ich banki.
Polecany artykuł

Rolnicy oskarżani o zatrucie Baryczy. Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje i wyjaśnia
Brakuje wody
MRiRW poinformowało o uruchomieniu programu na nawadnianie, jednak nie cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Z sygnałów jakie docierają do naszej redakcji wynika, że od rolników wymaga się dokumentacji i zgód na pozyskiwanie wody i na to żeby ją zatrzymać w rowie. Wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego miesięcznika, że te procedury biurokratyczne są na tyle utrudnione, że nie ułatwiają podejmowania decyzji o takiej inwestycji. Czy ze strony wielkopolskich urzędów i instytucji widać wolę aby pomóc rolnikom gromadzić wodę? - dopytywał Karol Bujoczek.

top agrar Polska – roczna prenumerata

Widmo ASF
Wielkopolscy producenci trzody chlewnej znajdują się obecnie w trudnej sytuacji, ponieważ kilka tygodni temu odnotowano pierwszy przypadek ASF w województwie. Wszyscy zastanawiają się, jak to się stało, że świnie ze strefy czerwonej trafiły to strefy białej. Jak podkreśla prezes Walkowski, za to niedopatrzenie ktoś będzie musiał ponieść konsekwencje. Obecnie jesteśmy na etapie zbierania dowodów, aby móc wkroczyć na drogę prawną.
Dziś hodowcy z Wielkopolski ze strefy niebieskiej mają duży problem ze sprzedażą świń. Czy jest szansa, aby im pomóc i czy znajdzie się zakład, który odbierze od nich tuczniki? Co z redukcja dzików na terenie województwa? Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu!
r e k l a m a
r e k l a m a