Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Eventy>

Do 100 t bulw z hektara!

Jak podaje portal ukrinform.es, Ukraiński Instytut Uprawy Ziemniaków wyhodował odmianę ziemniaka, która może wyprodukować do 100 t bulw z hektara, czyli 6 razy więcej niż obecnie średni plon ziemniaka w tym kraju, wynoszący ok. 17 t/ha.

Janusz Biernacki12 kwietnia 2021, 14:45
Narodowa Akademia Nauk Rolniczych Ukrainy poinformowała, że nową, wysokoplenną odmianę nazwano Kniagynia. Niestety, instytucja ta nie podaje, czy to plony doświadczalne, czy z produkcji towarowych oraz, czy uprawa była nawadniana, gdyż susze stanowią w tym kraju poważny problem agrotechniczny.

Ukraiński Rejestr Odmian Roślin na 2021 r. zawiera 196 odmian ziemniaka (nasz Krajowy rejestr ma ich ponad 100), w tym 85 z nich to selekcje krajowe, z których 66 powstało w Instytucie Uprawy Ziemniaków.
Według informacji IUZ, odmiany z rodzimych, ukraińskich hodowli charakteryzują się wysokimi właściwościami adaptacyjnymi do warunków uprawy, są dość odporne na suszę i upały, mają dłuższy okres wegetatywny oraz dobre walory smakowe.
W latach 2016–2020 dwadzieścia z wybranych przez Instytut odmian zostało zarejestrowanych w Państwowym Rejestrze Odmian Roślin, nadających się do dystrybucji i uprawy na terytorium Ukrainy.

Uprawa ziemniaków to jedna z najważniejszych produkcji rolniczych w tym kraju. Pod względem produkcji ziemniaków brutto Ukraina jest jednym z trzech największych producentów na świecie. W 2019 r. światowa produkcja ziemniaków wyniosła ponad 371 mln t, z czego 23 mln t wyprodukowano na Ukrainie. W Polsce, w tym dość suchym sezonie, wyprodukowano ok. 6,5 mln t bulw, mniej o 13% niż w 2018 r.

My zapraszamy natomiast na nasze webinarium ziemniaczane, które odbędzie się w trybie online 05.05.2021 r. o godz. 9.00.
Zagadnienia, które będziemy omawiać na tym spotkaniu to:
  • wyzwania dla ochrony ziemniaków w bieżącym sezonie;
  • program zwalczania zarazy ziemniaka,
  • efektywne nawadnianie i dokarmianie dolistne plantacji ziemniaka.
Prelegenci:
  • dr Jerzy Osowski; IHAR – PIB, oddział Bonin
  • dr Grzegorz Grochot – Główny Biolog i Expert Techniczny Corteva Agriscience Poland
  • dr Cezary Trawczyński – IHAR – PIB, oddział Jadwisin.

Zapisy i więcej szczegółowych informacji, w tym program webinarium znajdziesz na stronie www.ziemniaki.topagrar.pl

[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)