Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>

Chryzantemy i znicze w tym roku wyjątkowo drogie

Obrazek

Niestety inflacja sięga nawet symboli pamięci dla naszych bliskich. Ceny zniczy i chryzantem w tym roku są wyjątkowo wysokie. Ile za nie zapłacisz? 

Zuzanna Ćwiklińska29 października 2022, 10:17

Inflacja zagląda do każdego działu gospodarki i portfela. Drożeje wszystko - produkty i usługi. Przystrojenie grobów bliskich zmarłych w tym roku będzie wyjątkowo drogie. Koszty zniczy i chryzantem w niektórych przypadkach poszły w górę nawet o 30-50%. 

Znicze w tym roku są droższe, głównie dlatego, że konkretnie na główny ich składnik bezpośrednio wpływa wojna w Ukrainie, gdyż parafina do produkcji wkładów pochodziła właśnie z tego kraju.  Średnio w skali roku odnotowano wzrost cen tych produktów o 19 proc. Małe znicze, które rok temu kosztowały 1,20 zł, w tym roku kosztują ok. 1,70 zł.  Im większy i bardziej okazały znicz, tym oczywiście większe koszty. Te ze średniej półki cenowej to dziś koszt ok. 20 zł, w porównaniu z 15 zł w ubiegłym roku. 

Ceny chryzantem też w górę? 

Producenci chryzantem także podnieśli ceny. Rok temu za świeżą chryzantemę w doniczce trzeba było zapłacić w listopadowym szczycie od 7 zł do 20 zł. W tym roku sprzedawcy szacują ceny na średnio 10-25 zł. Wielu z nich nie ma obaw co do tego, że zostanie z towarem. Polacy często kupują bowiem kwiaty na groby, nie patrząc na cenę, zwłaszcza, jeśli odwiedzają cmentarze bardzo rzadko i to dla nich jedyna okazja w roku, by wspominać bliskich zmarłych. 

Jak zaoszczędzić podczas Święta Zmarłych? Przeczytaj na HaloWieś!
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)