Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>

Leasing, wynajem, usługi. Rolnicy najczęściej sięgają po kombajny, ciągniki i rozsiewacze [RAPORT]

Obrazek

94% gospodarstw rolnych pożycza maszyny od innego rolnika lub wyspecjalizowanej firmy – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego przygotowanego w ramach autorskiego projektu „Europejski Fundusz Modernizacji Polskich Firm”. Co jeszcze znajdziemy w dokumencie „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”?

Karol Pomeranek8 listopada 2022, 11:15

W Polsce działa obecnie ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych 

Autorzy raportu powołują się na dane Powszechnego Spisu Rolnego z 2020, z których wynika, że w Polsce działa ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych (ich liczba w porównaniu do PSR z 2010 roku zmniejszyła się o ok. 190 tys., czyli o blisko 13%). Ze spisu wynika też, iż powierzchnia użytków rolnych wyniosła w badanym roku ok. 14,6 mln ha, a średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w Polsce – 11,20 ha. Duże gospodarstwa o powierzchni powyżej 100 ha stanowiły 20% wszystkich użytków rolnych.

– Choć na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat mamy do czynienia ze spadkiem liczby gospodarstw rolnych, to jednak ich średnia powierzchnia wzrosła. W grupie gospodarstw rolnych o powierzchni użytków rolnych powyżej 15 ha odnotowaliśmy 6% wzrost, natomiast wśród obiektów poniżej 15 ha, 16% spadek – komentuje Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

„Co czwarte gospodarstwo rolne korzysta z zaawansowanych technologicznie maszyn”

W dalszej części dokumentu mowa o postępujących procesach modernizacji rolnictwa oraz dostępności różnych źródeł finansowania zakupu nowoczesnych maszyn. Jak zauważa cytowany wcześniej członek zarządu EFL, przedsiębiorstwo rolne dąży do tego, aby być maksymalnie wydajnym, precyzyjnym i nowoczesnym. 

– W tym celu, co czwarte korzysta z zaawansowanych technologicznie maszyn poprawiających ekonomikę produkcji, a zdecydowana większość – aż 83% – stawia na wynajem jako najlepszą metodę optymalizacji kosztów. Bo świadomość korzyści z najmu i patrzenie na najem jako rozwiązanie większych zalet niż zakup na własność są kluczowe w prowadzeniu efektywnego gospodarstwa rolnego w obliczu obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. I choć wydawałoby się, że w sektorze agro dominuje najbardziej radykalne podejście do własności wśród badanych branż, to nic bardziej mylnego. Podczas gdy w produkcji 75% firm woli posiadać niż wynajmować, a w budownictwie 69%, w rolnictwie „tylko” 44% zapytanych woli kupować na własność niż pożyczać – wylicza Wojciech Przybył.

Największym problemem rosnące koszty funkcjonowania gospodarstw rolnych

Większość przedstawicieli branży rolnej – jak wynika z raportu „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą” – uważa swoją sytuację finansową za dobrą lub stabilną (odpowiednio 33% i 44% wskazań). Niemniej jednak niemal co czwarty respondent określa ją jako „ciężką” (19%) lub bardzo ciężką (4%). 

Wyzwania w zarządzaniu gospodarstwem rolnym - raport EFL
Tymczasem w kontekście obecnej sytuacji na świecie – niedawnej pandemii, trwającej obecnie wojny na Ukrainie czy szalejącej inflacji, największą bolączką są rosnące w zastraszającym tempie ceny. Tak więc wśród pięciu największych wyzwań w produkcji rolnej, 86% rolników wskazało na rosnące ceny nawozów, 76% na rosnące koszty pracy, 67% na brak dostępności maszyn, 59% na rosnące koszty serwisu, a 34% na rosnące ceny maszyn.

Pandemia i wojna wpłynęły na większe zainteresowanie wynajmem - raport EFL
– Aby produkcja rolna była nadal opłacalna, firmy szukają metod zwiększania wydajności płodów. Najczęściej stosowaną metodą deklarowaną przez 83% odpowiadających jest korzystanie z wynajmu w celu optymalizacji kosztów. Rozwiązaniem stosowanym przez 73% rolników jest optymalizacja kosztów maszyn i urządzeń oparta na koszcie całkowitym użytkowania, a 26% firm wykorzystuje nowoczesne sprzęty poprawiające ekonomikę produkcji – podkreślają autorzy raportu.

Mam mniejsze koszty dzięki wynajmowi - raport EFL

Leasing i wynajem to obecnie najczęstsze sposoby finansowania zakupu maszyn rolniczych 

Z przeprowadzonego przed dwoma laty Powszechnego Spisu Rolnego wynika, iż polscy rolnicy mają średnio 15 maszyn. 
 • 55% z nich posiada w swoim gospodarstwie od 10 do 15 maszyn, 
 • 37% – od 16 do 20 maszyn, 
 • a pozostali zarządzają większą flotę urządzeń. 
Rolnicy mierzą się z wieloma problemami związanymi z maszynami: 
 • niska wydajność (68%),
 • duża liczba maszyn potrzebna do uprawy (64%),
 • brak miejsca do przechowywania (64%),
 • koszty związane z ich naprawami (63%) i przestojami (62%). 
Dużo maszyn w leasingu lub wynajmie - raport EFL
– Leasing i wynajem to zdecydowanie najczęstsze sposoby finansowania zakupu maszyn rolniczych. I to zarówno obecnie jak w perspektywie najbliższych 3 lat. Niemal wszyscy rolnicy leasingują sprzęt (99% dziś i 98% w perspektywie 3 lat) lub go wynajmują (94% dziś i 94% w perspektywie 3 lat).  Co trzecia firma kupuje sprzęt rolniczy za gotówkę (35% wskazań) – oceniają analitycy Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Kombajn najczęściej wynajmowaną maszyną rolniczą

Autorzy raportu zauważają, iż aż 7 na 10 rolników wynajmuje maszynę od innego rolnika, 6 na 10 od wyspecjalizowanej firmy, a 13% od dealerów sprzedających sprzęt rolniczy. Przy czym najpopularniejszą formą najmu maszyn rolniczych jest wynajem krótkoterminowy – na maksymalnie 30 dni (94% wskazań), a zaledwie 6% rolników korzysta z wynajmu średnioterminowego (od 1 do 24 miesięcy). 

Jak można było przewidzieć, maszyną rolniczą, której wynajem jest najczęstszy, a także najczęściej rozważany (odpowiednio 72% i 62%) jest kombajn. Dalej plasują się: ciągnik (wynajmowany przynajmniej raz przez 50% rolników), dalej rozsiewacz (46%), opryskiwacz (31%) i owijarka (28%).

– Po zakończeniu umowy 56% gospodarstw rolnych najchętniej kupiłoby używaną maszynę na preferencyjnych warunkach, 34% zwróciłoby sprzęt, a 10% przedłużyłoby umowę – czytamy.

Dlaczego wynajem maszyn rolniczych cieszy się nad Wisłą tak dużą popularnością? 

Oto korzyści:
 • niższe koszty wynajmu w porównaniu do kosztów zakupu i użytkowania maszyn (41%), 
 • szybki serwis lub maszyna zastępcza (38%), 
 • dostęp do szerokiej oferty nowoczesnych maszyn rolniczych pozwalających na osiąganie lepszej wydajności pracy (36%),
 • oszczędność czasu związana z proces doboru i zakupu maszyny (36%),
 • dostęp do maszyn serwisowanych i sprawnych technicznie (35%),
 • dostępność maszyny wtedy, kiedy jest potrzebna do pracy (32%).
W ocenie cytowanego w raporcie Bogdana Kazimierczaka z John Deere, obecnie rolnik wynajmuje nie tylko konie mechaniczne, ale również rozwiązania przynoszące znaczne oszczędności

– Mówimy tu między innymi o technologii opartej na pozycjonowaniu satelitarnym, która umożliwia automatyczne prowadzenie maszyny również w trudnych warunkach pracy. Technologie te przekładają się na duże oszczędności czasu, pieniędzy oraz umożliwiają wykonanie więcej pracy w tym samym czasie co maszyny o mniejszym zaawansowaniu technologicznym – podkreśla przedstawiciel John Deere.

Wnioski - raport EFL
Pobierz RAPORT „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”

źródło: raport Europejskiego Funduszu Leasingowego „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”

fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)