Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>

Wakacje kredytowe dla rolników – Minister Kowalczyk jest na tak, czy Komisja Europejska się zgodzi?

Obrazek

W sierpniu ubiegłego roku ministerstwo rolnictwa poinformowało, że rolnicy nie zostaną objęci tzw. wakacjami kredytowymi, o które ubiegała się wtedy Krajowa Rada Izb Rolniczych. Teraz jednak rząd wraca do tego pomysłu i istnieje szansa, że taki mechanizm zostanie uruchomiony.

Patrycja Bernat1 lutego 2023, 13:00
Krajowa Rada Izb Rolniczych apelowała do resortu rolnictwa o umożliwienie rolnikom korzystania z wakacji kredytowych, które polegałyby na zawieszeniu na okres czterech miesięcy spłaty kredytu. Samorząd rolniczy zwracał uwagę, że są wśród rolników gospodarze, którzy nie są w stanie już spłacać kredytów.

Wakacje kredytowe dla rolników – kto będzie mógł skorzystać?

Teraz jednak istnieje szansa, że rolnicy z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać. Rząd poinformował, że aktualnie trwają prace nad wprowadzaniem takiego rozwiązania. Skorzystać z tego mechanizmu będą mogli rolnicy, którzy zaciągnęli kredyty hipotetyczne między innymi na zakup ziemi, czy kredyty inwestycyjne brane na budowę budynków gospodarczych.

Czy Komisja Europejska wyrazi zgodę?

- Kolejne działania ministerstwa służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych - napisał w najnowszym biuletynie ministerstwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

Aby jednak ten mechanizm wszedł w życie, zgodę wyrazić musi Komisja Europejska, do której wniosek ma trafić już niebawem.
- Niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na takie samo potraktowanie gospodarstw rolnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do gospodarstw domowych. O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy - poinformował

Co z wakacjami kredytowymi dla przedsiębiorstw?

Ministerstwo Klimatu również poinformowało o trwających pracach nad tzw. wakacjami rachunkowymi, które mają objąć przedsiębiorców.

Z tego wsparcia będą mogły skorzystać te przedsiębiorstwa, które nie zostały objęte ustawą o przedsiębiorstwach energochłonnych, takie jak np. piekarnie.


Bernat Patrycja
na podst. tygodnik-rolniczy.pl
fot. Envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)