Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Forum Rolników i Agrobiznesu: Dobrostan cieląt

Jak definiować dobrostan cieląt i sprostać oczekiwaniom konsumentów w jego zakresie – pytaliśmy dr hab. Pawła Górkę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.

Marcin Jajor22 listopada 2019, 13:23
Jednym z tematów Sesji Mleko w ramach IV Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, były coraz większe wymogi stawiane hodowcom bydła przez konsumentów i opinię publiczną w zakresie utrzymania zwierząt, ich zdrowia i żywienia. Dobrostan, bo o nim mowa zdaje się mieć również szersze znaczenie w kontekście presji ze strony organizacji prozwierzęcych, które oczekują m.in. utrzymywania cieląt przy krowach.

– Na samym początku dobrze byłoby zdefiniować sobie, co to właściwie jest dobrostan? Niewątpliwie definicja dobrostanu, którą przyjmuje świat nauki i hodowcy różni się trochę – a nawet znacznie – od tej, którą przyjmują konsumenci. Z punktu widzenia definicji, która ja się posługuję , dobrostan sprowadza się do tego, że zwierzę powinno być zdrowe, czuć się dobrze, tj. minimalizujemy na tyle ile możemy odczuwanie bólu i dyskomfortu oraz dajemy możliwość wyrażania naturalnych zachowań – zaznaczał dr hab. Paweł Górka w rozmowie z Marcinem Jajorem z redakcji top agrar Polska.

Jak mówił nasz ekspert, jednym z ważnych oczekiwań ze strony konsumentów jest z kolei to, żeby zwierzę mogło przeżyć swoje życie warunkach, które są w jak największym stopniu zbliżone do natury, co w produkcji zwierzęcej jest trudne do zrealizowania. Niestety, te dwie ww. definicje dobrostanu zwierząt bardzo często się kłócą się ze sobą w praktyce.

–  W toku dyskusji staramy się obecnie znaleźć ewentualne kompromisy. Stworzyliśmy pewne systemy i procedury, które mają zapewnić dobrostan zwierzętom, a z drugiej strony pozwolić na produkcję żywności bezpiecznej, wysokiej jakości i to łącznie ma zapewnić odpowiedni zysk ekonomiczny hodowcom – podkreślał specjalista z UR w Krakowie.

Jednym z kluczowych wymogów, na który zwracają uwagę konsumenci jest konieczność utrzymania cieląt przy krowach. Czy to możliwe? Jakie mogą być potencjalne zalety i wady takiego rozwiązania? – zobacz rozmowę z dr. hab. Pawłem Górką z UR w Krakowie.

mj


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)