Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

#ForumTopAgrar: ASF – Liczy się każda minuta!

Sytuacja z afrykańskim pomorem świń w województwie lubuskim jest bardzo dynamiczna. Tutaj każda minuta i każda godzina się liczy.

Anna Kurek26 listopada 2019, 18:08

O tym co się dzieje w miejscu stwierdzonych przypadków ASF w województwie lubuskim opowiadał podczas IV Forum Rolników i Agrobiznesu zastępca głównego lekarza weterynarii dr Mirosław Welz.

– W tej sytuacji każda minuta działa na naszą korzyść jeżeli jest dobrze wykorzystana i na naszą niekorzyść jeżeli jest stracona – mówił Welz.
Dziś jeszcze nie są znane przyczyny tego jak choroba pojawiła się w tamtym miejscu. Prowadzone są dochodzenia. Państwowe służby próbują tę sprawę wyjaśnić.
– Zaraz po odebraniu pozytywnego wyniku 14 listopada na wszystkich szczeblach zostały uruchomione procedury. W tym samym dniu wieczorem odbyło się posiedzenia powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego we Wschowie. Na drugi dzień odbyło się posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Gorzowie Wielkopolskim – mówił lekarz.
Tam zapadły najważniejsze decyzje, takie jak o budowie 36-km ogrodzenia terenu skażonego, czy prowadzanie intensywnych akcji poszukiwawczych celem identyfikacji innych padłych zwierząt.
Doktor wskazywał również wszystkie przepisy, które regulują obszar zwalczania ASF. Są to przede wszystkim przepisy europejskie, ale także polska ustawa o ochronie zdrowia zwierząt z 2004 r. i rozporządzenia MRiRW.


Zobacz relację z tego wystąpienia!


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy