Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

#ForumTopAgrar: Perspektywy są dobre

Aktualne ceny świń powinny zadowolić największych malkontentów. Jak długo będziemy zarabiać na żywcu wieprzowym, jakie stoją przed nami wyzwania – odpowiada Aleksander Dargiewicz.

Paulina Janusz-Twardowska28 listopada 2019, 14:56

Rynki globalne będą wykazywały tendencje wzrostowe ze względu na rozprzestrzeniający się w Azji wirus ASF i rosnący tam popyt na eksportową wieprzowinę. Pozostaje jednak jedna obawa związana właśnie z tą chorobą.

– Jeśli ASF pojawi się w europejskim państwie, które wysyła znaczne ilości mięsa na rynki azjatyckie będziemy mieli w UE nadpodaż i spadek cen trzody chlewnej. Jeśli do takiego scenariusza nie dojdzie, wówczas jestem spokojny o ceny w kolejnym roku kalendarzowym – mówi Aleksander Dargiewicz prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Pol-Pig

Zdaniem Dargiewicza, w progu Nowego Roku stoimy często przed decyzją o inwestycjach. Oczywiście ostatni skok wirusa na zachód spowodował niepewność wśród inwestorów. Jeśli zasięg choroby nie będzie duży i uda się go ograniczyć i obronić Wielkopolskę, inwestycje będą kontynuowane. Jednak, jeśli choroba wymknie się spod kontroli, chęć do inwestowania będzie dużo mniejsza.

– Rozważając jednak modernizację lub budowę chlewni warto wziąć pod uwagę podwyższone normy dobrostanu świń, o których głośno już w krajach starej Unii. Zarówno w Niemczech, Holandii i Danii wprowadza się zakaz obcinania ogonów i kastracji. Kolejnym etapem tych działań jest usankcjonowanie tych zakazów na arenie wspólnotowej, a wówczas przepisy te będą obowiązywać również nas. Trzeba się do tego przygotować – twierdzi prezes Pol-Pig. pjt


ZOBACZ WYWIAD!Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)