Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

#ForumTopAgrar: Prezydent EMB o perspektywach dla rynku mleka

Jakie instrumenty mogłyby uchronić producentów mleka przed kolejnymi kryzysami? Rozmawiamy z Erwinem Schöpgesem, prezydentem European Milk Board.

Jan BebaMarcin Jajor26 listopada 2019, 12:54

– Wielu twierdzi, że kryzys jest już za nami, ale on ciągle trwa – mówi Erwin Schöpges, prezydent EMB w rozmowie z Jankiem Bebą z redakcji top agrar Polska. Jak zaznacza ekspert, obecnie w Europie mamy średnie ceny mleka od 30 do 33 eurocentów, przy średnich kosztach produkcji w zależności od kraju na poziomie nawet 40–45 eurocentów. To pozwala na opłaty bieżących kosztów żywienia, weterynarii, kredytów czy pracy maszyn. Perspektywa w zakresie cen jest niewiadomą, bo nie wiemy jak będzie rozwijać się produkcja mleka w gospodarstwach i rynek w kontekście brexitu. Podobną niewiadomą był dla nas czas rosyjskiego embarga na produkty mleczne.

– Naszym zmartwieniem jest brak jakichkolwiek instrumentów w Unii Europejskiej, które pomogłyby przeciwdziałać negatywnym skutkom kryzysu – zaznacza prezydent EMB. Ten stan rzeczy mogłoby zmienić stworzenie w całej Europie indeksu będącego odzwierciedleniem m.in. kosztów i opłacalności produkcji mleka, do którego będzie można odnieść się w przyszłości. Bez niego, trudno jest bowiem jednoznacznie wskazać moment, w którym należy rozpocząć działania interwencyjne.

– Gdy w przyszłości dojdzie więc do spadku opłacalności, pierwszą fazą naszych działań, będzie ostrzeganie producentów mleka w całej Europie o nadchodzącym kryzysie. Przy dalszym spadku indeksu możemy wdrożyć drugą fazę (…). Polegała na tym, że rolnicy w całej Europie mogliby dobrowolnie, w określonym czasie zdeklarować, że nie będą zwiększać produkcji – dodaje Schöpges. Jak mówi dalej, ostatnią fazą jest odgórne ograniczenie produkcji, które będzie dotyczyć wszystkich rolników. Poszczególne kraje ustalą, w jakim zakresie zobowiążą się ograniczyć produkcję: 1, 2 lub 3%. – Takie ograniczenie mogłoby trwać do czasu powrotu indeksu do odpowiedniego poziomu – kwituje przedstawiciel EMB.

Czy w obliczy globalizacji rynków rolnych i rosnącej konkurencji szansę na rozwój mają również małe gospodarstwa? Co robi EMB, by zwiększyć ekonomikę produkcji mleka?


Zobacz naszą rozmowę z Erwinem Schöpgesem z European Milk Board!


jb/mjPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)