Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Klimat i Unia Europejska rzucają rękawicę rolnikom. Jakie substancje znikną, a jakie się pojawią?

Wydawać by się mogło, że ten temat został wyczerpany. Jednak cały czas rolnicy mierzą się z nim, a do tego coraz to nowsze i ciekawsze pomysły unijnych polityków nie ułatwiają podejmowania decyzji agrotechnicznych. Jakie substancje znikną, a jakie pojawią się nowe?

 

dr Maria Walerowska7 grudnia 2022, 15:57

Przede wszystkim musimy obserwować to co się dzieje i reagować na zmiany jakie funduje nam przyroda i się do nich dostosowywać. Nie możemy pracować na schematach.


- Przede wszystkim trzeba się skoncentrować na dbaniu o zawartość materii organicznej w glebie, odpowiednio dostosować system uprawy gleby w gospodarstwie, dobrze dobierać międzyplony a także myśleć o rozszerzeniu płodozmianu. Wszystkie te zadania mają doprowadzić do celu nadrzędnego, jakim jest akumulacja jak największej ilości wody w glebie – podkreśla prof. UPP Zuzanna Sawinska. Na pewno nie możemy zostać przy prawie 70% udziale zbóż w płodozmianie, co wymusi na nas przyroda. Musimy wrócić do rozszerzonych płodozmianów, co oznacza, że tak naprawdę musimy cofnąć się do korzeni i dobierać tak rośliny, aby gleba odpoczywała i miała czas się zregenerować, wprowadzić międzyplony, tak aby dbać o bioróżnorodność w glebie. Jest ona nam potrzebna, choćby przy zmieniającym się doborze środków ochrony roślin – przekonuje prof. Sawinska.


- I tu dotykamy zagadnienia bioróżnorodności, która w praktyce rolniczej oznacza m.in. dbanie o prawidłowy płodozmian, utrzymanie oczek wodnych czy zadrzewień śródpolnych, utrzymanie dobrze funkcjonujących urządzeń i rowów melioracyjnych, a także wysiew roślin miododajnych, które sprzyjają owadom zapylającym. Wtedy przyroda rolnikom się odwdzięczy i łatwiej będzie poradzić sobie z huśtawkami klimatycznymi – mówi prof. Sawinska.


Niestety, ubywa cały czas środków ochrony roślin, co nie ułatwia ochrony i decyzji agrotechnicznych. W najbliższej przyszłości ma zniknąć choćby jeden z najpopularniejszych triazoli, tj. tebukonazol. Jakie jeszcze substancje znikną, a jakie pojawią się nowe?

Posłuchajcie całego wywiadu.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)