Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Krzysztof Michalski Yara: Jak poprawić efektywność nawożenia?

Istniejemy na rynku już od 116 lat. Kolebką firmy jest Skandynawia. Naszym celem oprócz produkcji i wprowadzania na rynek nawozów mineralnych, jest także wprowadzanie rozwiązań pozwalających m.in. na optymalizację zastosowanych nawozów, tak aby każdy 1 kg czystego składnika, był jak najefektywniej wykorzystany – mówił Krzysztof Michalski z firmy Yara, podczas naszego VI Forum Rolników i Agrobiznesu.

dr Maria Walerowska25 listopada 2021, 15:18
– Rośnie liczba ludności na świecie, konieczna jest tym samym produkcja, jak największej ilości żywności - do 2050 r., potrzebny jest 50% wzrost produkcji żywności, ponieważ wg szacunków populacja ludności na świecie wyniesie 9,8 miliarda. Nie jest to łatwe zadania, bo jednocześnie musimy dbać o klimat. Stawiane są coraz ostrzejsze cele nie tylko przed rolnikami, ale także przed przemysłem. Nie sposób z nimi się nie zgodzić – dlatego musimy starać się je osiągnąć w sposób jak najbardziej zrównoważony. Emisje gazów cieplarnianych muszą zostać zredukowane o 90-100% do 2050 r. My jako firma Yara, będziemy starali się pomóc rolnikom, dostosować się do wymagań jakie zostaną nałożone przez m.in. Zielony Ład – podkreślał Krzysztof Michalski. Chcemy by było to korzystne nie tylko dla nas, jako producenta nawozów, ale także dla rolników – czyli producentów żywności, aby finalnie zyskał na tym konsument – dodał. 

Krzysztof Michalski podkreślał, że w długoterminowej perspektywie rosnące ceny nawozów będą coraz bardziej negatywnie wpływały na ceny produktów. Nadążenie z produkcją żywności przy ambitnych celach klimatycznych będzie wymagało rozsądnej polityki publicznej oraz maksymalizowania efektywności środków odżywczych poprzez, np. rolnictwo precyzyjne.

Nie ulega wątpliwości, że bez nawozów mineralnych nie utrzymamy tak wysokiego poziomu produkcji żywności. Jednak zawirowania w ostatnim czasie na rynku nawozów wzbudziło spore zamieszanie – nie tylko wśród rolników.

 

Skąd taka cena nawozów?


 - Słynne powiedzenie – to przez drogi gaz, ma w sobie bardzo dużo prawdy. To właśnie naturalny gaz jest początkiem drogi produkcji nawozów mineralnych azotowych, jak saletra amonowa, saletrzaki, mocznik, roztwór saletrzano-mocznikowy. Gaz jest podstawowym surowcem do produkcji amoniaku i stanowi ok. 97% kosztów jego produkcji – podkreślał Krzysztof Michalski. Faktycznie, gwałtowny wzrost cen nawozów ma swoje podłoże w tym, że podstawowy surowiec do produkcji nawozów, czyli gaz zdrożał drastycznie.

Oprócz wzrostu ceny surowców, jakie czynniki dołożyły czary goryczy i złożyły się na wysoki poziom cen nawozów mineralnych, nie tylko nawozy azotowych, ale także potasowych, fosforowych czy siarkowych? Przede wszystkim także pandemia wpłynęła na problemy związane z cyklem dostaw.
  • Kilkukrotny wzrost kosztów transportu;
  • Transport drogowy – brak personelu;
  • Ogólnoświatowy wzrost kosztów handlu morskiego;
  • Koszty opakowań – big-bag, małe worki, palety itd.;
  • Trend wzrostowy w zużyciu nawozów w krajach Europy Wschodniej;
  • Zamknięcie rynku chińskiego.

Powinniśmy liczyć się z tym, że w tym sezonie sytuacja jeszcze do końca się nie ustabilizuje. Co zatem możemy zrobić?
- Już na etapie doboru nawozu powinniśmy zadbać, aby był on jak najbardziej optymalny z uwzględnieniem jego formy (śladu węglowego), ale także umożliwiający jak najlepsze wykorzystanie składników pokarmowych w nim zawartych – podkreślał Krzysztof Michalski. Zadbajmy także o jak najbardziej efektywne wykorzystanie zastosowanych nawozów, m.in. przez przygotowanie planu nawożenia gleby czy też narzędzi cyfrowych oraz zdobyczy rolnictwa precyzyjnego, jak np. N-Tester czy N-Sensor – dodał. Nie zawsze więcej nawozu znaczy lepiej, dlatego warto korzystać z narzędzi rolnictwa precyzyjnego, które ułatwiają podejmowanie precyzyjnych decyzji dzięki dostępowi na żądanie do danych polowych i analiz – podkreślał Krzysztof Michalski. Samo korzystanie z narzędzi cyfrowych i dobrych praktyk opracowanych przez naszych agrotechników może pozwolić obniżyć emisje z gospodarstwa o 20% i zwiększyć plony o 5-7%.
 

Zielony amoniak


Warto wiedzieć, że firma Yara przeprowadza pilotaż produkcji nawozów mineralnych przy użyciu energii odnawialnej (wiatrowej, fotowoltaika, energii wodnej), co może doprowadzić do obniżenia śladu węglowego produkcji nawozów azotowych od 80% do 90%. 


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)