Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Rafał Lipiński: platforma Lely skupia dane wielu systemów. Czy są bezpieczne i jak roboty mogą je wykorzystać?

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu red. Mira Wieczorek miała okazję porozmawiać z Rafałem Lipińskim z firmy Lely East na temat digitalizacji, wymiany oraz wykorzystania danych dot. produkcji mleka w urządzeniach Lely. Co umożliwia połączeniu systemów i czy dane są bezpieczne? 

Dorota Kolasińska9 grudnia 2022, 09:58
Mechanizacja i automatyzacja w produkcji mleka to nic nowego. Na rynku stale pojawiają się urządzenia i roboty, które na co dzień wspomagają rolników w pracy, przyspieszają ją, a także zwiększają jej efektywność. Problemem zwykle są zbierane i magazynowane dane z wielu systemów, które nie zawsze są kompatybilne, wówczas ich analiza nie jest tak prosta, jak wymagałby tego hodowca. 

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu red. Mira Wieczorek miała okazję porozmawiać na ten temat z Rafałem Lipińskim z firmy Lely East. Roboty tej, obecnej na naszym rynku od 13 lat, firmy praktycznie od początku wejścia do polskich gospodarstw zaciągają wiele danych z różnych instytucji m.in. z PFHBiPM, dzięki czemu można je wykorzystać w różnych urządzeniach połączonych z systemem zarządzania stadem

Roboty przetwarzają i przekazują dane pomiędzy sobą tworząc skoordynowaną pracę w budynku inwentarskim. Coraz częściej dochodzi na takie płaszczyźnie do cyberataków. Czy urządzenia wykorzystywane na co dzień w gospodarstwach mają jakieś zabezpieczenia? 

- Cały czas nad tym pracujemy, aby roboty i sztuczna inteligencja uczyły się od siebie różnych rzeczy. Dbamy również o to, żeby było zabezpieczenie danych, żeby nic poza gospodarstwo nie wypłynęło - mówił Rafał Lipiński w Poznaniu. 

W jaki sposób roboty mają się komunikować i czy poprzez system oraz aplikację firma może wychwytywać błędy? Obejrzyj cały wywiad! 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)