Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

„Biopaliwowa piątka dla rolnictwa” – deklaracja nowelizacji ustawy o biopaliwach, podczas Okrągłego Stołu Rolniczego

Obrazek

Podczas ustaleń Okrągłego Stołu Rolniczego, które odbyło się 29 marca 2023 roku, w dyskusji pojawiła się kwestia nowelizacji do końca maja 2023 roku ustawy o biopaliwach. Polska Kolacja Biopaliw i Pasz Białkowych z nadzieją oczekuje na realizację deklaracji, które padły od Wicepremiera Henryka Kowalczyka.

Patrycja Bernat1 kwietnia 2023, 11:00
Podczas Okrągłego Stołu Rolniczego, zawarto pisemne porozumienie, po podjęciu kwestii związanych z biopaliwami przez przedstawicieli środowiska producenckiego zbóż oraz rzepaku w formie propozycji konkretnych działań.

Nowelizacja ustawy o biopaliwach do końca maja 2023 - obietnice wiceministra

Henryk Kowalczyk, Wiceminister podjął zobowiązanie: „wprowadzenia nowelizacji ustawy o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 roku, jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych”.
Polska Kolacja Biopaliw i Pasz Białkowych z nadzieją patrzy na realizację tych uzgodnień, w tym nowelizację ustawy o biopaliwach do końca maja 2023 roku.
- Organizacje rolnicze i branżowe skupione w Koalicji z satysfakcją przyjęły deklarację przedstawicieli resortu dotyczące zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach poprzez wdrożenie standardu E10, co będzie istotnym elementem dla ustabilizowania sytuacji popytowej na ziarno zbóż, głównie kukurydzy. Tym niemniej ważny jest w naszej opinii cały proponowany przez nas pakiet określony roboczym mianem „Biopaliwowej piątki dla rolnictwa” w sposób kompleksowy wychodzący naprzeciw celom wczorajszego porozumienia, który powinien być zrealizowany w całości – powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, jak czytamy w informacji prasowej.

Finalne ustalenia rolniczego "okrągłego stołu" podpisane przez ministra

Mariusz Olejnik, Prezes Polskiej Federacji Rolnej, zwrócił również uwagę, że Wiceminister Janusz Kowalski wskazał, że projekt ustawy, która mówi o wdrożeniu benzyny E10, jest już gotowy i jak zaznaczył, z niecierpliwością czekają na formalne uruchomienie procesu legislacyjnego.
Koalicja wśród swoich propozycji przedstawiła także:
  • pilne uregulowanie kwestii współczynnika redukcyjnego NVW na kolejne lata,
  • zwiększenie udziału polskiego bioetanolu,
  • podniesienie poziomu blendowania biodiesla w oleju napędowym,
  • uruchomienie preferencyjnej sprzedaży biopaliwa flotowego z 20% dodatkiem estrów metylowych (B20).


Rolniczy Okrągły Stół to pozorne zwycięstwo? Komentują Wiesław Gryn i Mariusz Olejnikna podst. inf. pras.
fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)