Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Biogazownie rolnicze - korzyści dla mieszkańców obszarów wiejskich. Cz. 3

Nasza podróż w poszukiwaniu korzyści płynących z funkcjonowania biogazowni rolniczych, tym razem zaprowadziła nas do malowniczej miejscowości Grzmiąca, znajdującej się niedaleko Szczecinka w województwie zachodniopomorskim. 

Bartłomiej Czekała8 października 2021, 18:15
Tu, podobnie jak w Boleszynie, czy Konopnicy, od dziesięciu lat funkcjonuje biogazownia rolnicza. Prezentowana instalacja  należy do spółki Eko-Energia Grzmiąca i ma moc elektryczną wynoszącą 1,6 MW. Pełni ona ważną rolę w życiu lokalnej społeczności i daje okolicznym mieszkańcom wymierne korzyści. 

Biogazownia rolnicza w Grzmiącej powstała w 2011 roku. Głównym celem działania tej instalacji jest wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. 

Dodatkową korzyścią wynikającą z procesu produkcyjnego jest otrzymywanie masy pofermentacyjnej, która stanowi cenny nawóz, wykorzystywany przez rolników do użyźniania pól uprawnych. Ich doświadczenia wskazują, że stosowanie pofermentu przekłada się na wyższe plony oraz ogranicza stosowanie nawozów sztucznych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Więcej szczegółów na stronie www.kowr.gov.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)