Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Chiński zakaz uderzy w fotowoltaikę?

Obrazek

Chiny chcą ograniczyć, a w najgorszym przypadku zakazać eksportu technologii potrzebnych do wytwarzania ogniw dla paneli fotowoltaicznych.

Dominika Mulak21 lutego 2023, 15:48
Od czasu wojny w Ukrainie Stany Zjednoczone i Europa pracują pełną parą, aby odbudować i wzmocnić produkcję PV. Eksperci obawiają się, że Państwo Środka może wykorzystać kontrolę eksportu do osłabienia zachodniego przemysłu solarnego, zwłaszcza że to właśnie Chiny dominują w tym wielomiliardowym biznesie. A alternatywnych dostawców praktycznie nie ma. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej 79% produkowanego na świecie polikrzemu, 85% ogniw i dobre trzy czwarte montowanych z nich modułów fotowoltaicznych pochodzi z Chińskiej Republiki Ludowej.

Najbardziej przytłacza dominacja Państwa Środka w produkcji wafli krzemowych  cienkich krzemowych krążków, które są przetwarzane na ogniwa. Kraj ten ma aż 97% udział w rynku.

Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE) we Freiburgu jest przekonany, że technologia nie będzie mogła dalej rozwijać się w Europie, jeśli pojawią się ograniczenia eksportowe. Mówi się, że każdy, kto sprzedaje moduły lub stawia parki fotowoltaiczne, już teraz boi się, że dostawy z Chin mogą zostać w każdej chwili wstrzymane.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)