Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Elastyczne panele przyklejone do blachodachówki

Obrazek

Po trwających łącznie cztery miesiące montażu i testach, w Japonii uruchomiono pierwszą przemysłową, niezależną od sieci instalację fotowoltaiczną z lekkimi i elastycznymi panelami wykonanymi w technologii MWT.

Jan Beba29 kwietnia 2021, 12:25

Japońscy inżynierowie mieli za zadanie zaopatrzyć w energię elektryczną firmę montując na jej dachu instalację fotowoltaiczną. Problem tkwił w dachu z niskim udźwigiem konstrukcji.

– W celu sprostania faktycznym wymogom montażowym, takim jak m.in. niska nośność dachu czy duża przerwa w jego połaci skutkująca mniejszą powierzchnią montażową, zdecydowaliśmy się wykorzystać małe, lekkie i elastyczne panele S1, montowane za pomocą kleju, dzięki czemu cały proces mógł być szybszy i tańszy – mówi dr Shiliang Wu dyrektor techniczny w Sunport Power, wykonawcy inwestycji.

Wykorzystane na tym dachu panele S1 to wyjątkowe produkty fotowoltaiczne opracowane przez Sunport Power. Z uwagi na specyficzną konstrukcję dachu dostarczone panele typu S1 miały wydłużony, wąski kształt. Pozwoliło to osadzić je na blachodachówce przy użyciu kleju, co nie tylko wyeliminowało konieczność zastosowania szyn, zmniejszając koszty, ale także uczyniło instalację bardziej stabilną i niezawodną. Dzięki wykorzystaniu technologii MWT (Metal Wrap Through) z przodu panele nie posiadają szynowodów zbiorczych (tzw. busbarów). Wykonanie podstawy obudowy ze specjalnych organicznych, elastycznych materiałów polimerowych oraz zastosowanie autorskiej technologii obudowy 2D pozwoliło zmniejszyć grubość i masę paneli (do zaledwie 1,4 mm i 1,3 kg na moduł) oraz zwiększyć ich elastyczność. W związku z tym, że technologia MWT nie wykorzystuje tzw. busbarów, w panelach S1 całkowicie zrezygnowano ze stosowania metali ciężkich (w tym ołowiu), dzięki czemu produkt jest bardziej ekologiczny.Z pomocą podłączonego systemu magazynowania energii, dachowa instalacja fotowoltaiczna będzie zaopatrywać znajdujący się pod nią zakład w energię elektryczną na potrzeby własne.

Źródło: PAP/Sunport Power


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy