Nowa biogazownia pod Poznaniem

Dziś kukurydza i gnojowica, a w przyszłości odpady z przemysłu rolno-spożywczego będą zasilać nowopowstałą biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 499 kW. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy. Generalnym wykonawcą robót oraz dostawcą technologii jest firma agriKomp Polska.
– Biogazownie powinny odgrywać w przyszłości istotną rolę dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii oraz stać się ważnym elementem transformacji energetycznej, nie tylko w Polsce, ale także całej Europie – mówi Dariusz Stasik, prezes zarządu WPIP, większościowego udziałowca spółki WPIP Green Energy oraz jej prokurent.
– Inwestycja w Iłówcu Wielkim to pierwsza z kilku planowanych zielonych inwestycji, która wraz z realizowanymi przez nas instalacjami fotowoltaicznymi, doskonale wpisuje się w strategię WPIP Green Energy, zmierzającą do redukcji emisji gazów cieplarnianych i optymalizacji kosztów pozyskania energii, co jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej.

Dariusz Stasik
WPIP Green Energy, jest najmłodszą spółką w portfelu WPIP zajmującą się realizacją inwestycji w biogazownie czy instalacje fotowoltaiczne. Warto podkreślić, ze spółka-matka WPIP, która od 30 lat działa na rynku budowlanym od ponad dekady promuje technologie zrównoważonego budownictwa. Wyrazem tego jest siedziba spółki w podpoznańskim Jasinie, która uzyskała wiele renomowanych certyfikatów potwierdzających stosowanie zrównoważonych technologii. WPIP Green Energy oferuje także wsparcie projektowe i doradcze dla innych podmiotów, służące realizacji projektów energetycznych, dążących do uzyskania samowystarczalności energetycznej firm i gmin.
– Naszym celem jest stałe poszerzanie portfolio realizowanych projektów w obszarze OZE. Dlatego planujemy rozpoczęcie kolejnych, m.in. tych wykorzystujących energię ze słońca – zapowiada Dariusz Stasik.
11 tysięcy ton rocznie

- Waga
- Zbiornik przeciwpożarowy
- Zbiorniki wstępne na substraty płynne (gnojowica świńska i bydlęca) o pojemności 120 m3
- Silosy na kiszonkę z kukurydzy na ponad o pojemności 8100 m3, które mogą zmagazynować 7500 t sieczki, zbieranej z około 200 ha
- Kosz załadowczy biomasy o pojemności 35 m3 i ładowności 23 t
- Zbiornik fermentora o pojemności 1880 m3, gdzie powstaje ok. 70% biogazu, w fermentorze utrzymuje się temperaturę ok. 43°C
- Zbiornik dofermentora mieszczący 2280 m3 – tu powstaje ok. 30% biogazu
- Instalacja odsiarczania biogazu w komorze dofermentora (przy użyciu tlenu)
- Zbiornik na poferment o pojemności 8140 m3, który może być odkryty, bo prawidłowo wytworzony poferment nie wydziela już zapachu
- Studnie do odwadniania biogazu
- Płyta fundamentowa z urządzeniami chłodzącymi biogaz i silniki oraz filtr węglowy, który doczyszcza biogaz
- Jednostki kogeneracyjne, gdzie gaz spalany jest w silniku napędzającym prądnicę
- Studnia głębinowa dostarczająca wodę do budynku
Przyszłość rynku biogazowego idzie w kierunku zastępowania kiszonki kukurydzy odpadami z produkcji rolno-spożywczej. WPIP Green Energy planuje, że poszerzyć zestaw substratów o obornik bydlęcy, pomiot kurzy, serwatkę, wysłodki buraczane.
– W niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu decyzji na przetwarzanie odpadów, będziemy rozszerzali miks substratów o odpady warzywno-owocowe i inne surowce pochodzące z przemysłu rolno-spożywczego – dodaje Nawrocki.

Wojciech Nawrocki
Solidne dofinansowanie
Biogazownia generuje spore ilości ciepła, które trudno zagospodarować, dlatego inwestor już planuje rozbudowę biogazowni o systemy, pozwalające wykorzystać nadmiar energii cieplnej. Co ciekawe, zbiorniki wstępne mogą być podgrzewane, by zimą przy niskich temperaturach do fermentora podać podgrzaną gnojowicę, co nie zachwieje pracą bakterii.
Trudny początek

Marek Pakowski

Biogazownia w Iłówcu Wielkim



Jan Beba