Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Podlaski apel o większe wsparcie rolnego prosumenta przy fotowoltaice

Obrazek

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej na wniosek jej delegata z powiatu łomżyńskiego zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych, by ta zawnioskowała o wprowadzenie zmian w przepisach o odnawialnych źródłach energii. Zdaniem PIR, producenci rolni wytwarzający energię z paneli fotowoltaicznych powinni mieć prawo do montażu mikroinstalacji o mocy nie większej niż 50 kW i rozliczać się z zakładem energetycznym w stosunku 1 do 0,9.

Andrzej Sawa14 lipca 2020, 17:08
Zarząd Izby swoje stanowisko uzasadnia tym, że rozwój gospodarstw rolnych powoduje sukcesywny wzrost zużycia prądu, którego ceny stale rosną. Szacuje się, że w ciągu kilku lat energia elektryczna zdrożeje nawet do 40%. Indywidualni użytkownicy prądu oraz rolnicy traktowani są jako prosumenci. Jeżeli posiadają instalacje o mocy do 10 kW, z sieci mogą odzyskać 0,8 kW za 1 kW wprowadzony przez mikroinstalację do sieci. Przy mocy od 10 do 40 kW stosunek ten zmniejsza się odpowiednio 0,7 kW : 1 kW.

Zdaniem PIR moc 10 kW wystarcza jedynie na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstw prowadzących hodowlę lub chów zwierząt, zapotrzebowanie na prąd jest znacznie wyższe.

Dodatkowo, szczególnie w gospodarstwach produkujących mleko wykorzystanie energii ma miejsce w porach dnia, gdy słońce zwykle nie świeci – w przeciwieństwie do firm i przedsiębiorstw, gdzie zazwyczaj jest na odwrót. W tym miejscu należy przypomnieć, że podczas słonecznego dnia prąd wytworzony przez panele w całości trafia do najbliższego odbiorcy poza licznikiem, czyli do gospodarstwa lub firmy.

Jak wiemy, gminy dawnego woj. łomżyńskiego są prawdziwym zagłębiem krajowej produkcji mleka. W mlecznych gospodarstwach zużycie prądu jest najwyższe.  as


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)