Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Pożar fotowoltaiki? Sprawdź, przyczyny i jak postępować w razie zapłonu

Obrazek

Panele fotowoltaiczne, jako odnawialne źródło energii jest coraz częściej spotykane. Jednak warto pamiętać o zagrożeniach, takich jak ewentualny pożar. Co może wywołać zapłon paneli i o czym należy poinformować strażaków w czasie akcji ratowniczej?

28 maja 2023, 09:00
Coraz więcej polskich domów może pochwalić się fotowoltaiką na dachu. Na założenie tego typu instalacji potrzeba niemałego budżetu, dlatego warto skusić się na dofinansowania z programu „Mój Prąd 5.0”. Korzystanie z energii słonecznej w celu wytworzenia własnego prądu to wyjście nie tylko proekologiczne, ale także ekonomiczne. Stawki za energię już od dawna poszybowały w górę, a posiadanie paneli, mimo sporej inwestycji, bardzo się opłaca (dzięki nim możemy liczyć na mniejsze rachunki za prąd). 

Zagrożenia pożarowe w Polsce

Czy panele fotowoltaiczne zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru w domu? Z danych statystycznych podsumowujących interwencje strażaków w 2022 roku wynika, że przez cały 2022 rok miało miejsce aż 32 320 pożarów w obiektach mieszkalnych, 387 osób straciło życie, a 2338 odniosło obrażenia. Dla porównania, według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w roku 2019 w Polsce doszło do 153 520 pożarów,  z czego 31 994 dotyczyło budynków mieszkalnych, co daje ok. 20%, a w przypadku domów jednorodzinnych ilość ta wynosiła 16 086, czyli 10%. Najczęstszą przyczyną pożaru były wady urządzeń i instalacji elektrycznych (5.773 zdarzeń, czyli 18% pożarów w budynkach mieszkalnych). Jakie są powody tych nieszczęśliwych wypadków? Przestarzałe instalacje elektryczne w starych budynkach, które wymagają całkowitej wymiany.

Zagrożenia związane z fotowoltaiką

Aby wyobrazić sobie ewentualne zagrożenia, warto wspomóc się badaniami niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre. Według nich ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne w stosunku do wszystkich pożarów stanowi bardzo nikły procent. Według danych grupy badawczej Fraunhofer ISE w ciągu ostatnich 20 lat w Niemczech odnotowano 350 pożarów systemów solarnych. To zaledwie 0,006% tego rodzaju zniszczeń na 1,4 mln wszystkich instalacji zasilanych słońcem w Niemczech. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że prawidłowo zrealizowany projekt instalacji PV gwarantuje bezpieczeństwo. Choć wiadomo – zwarcie w jakiekolwiek instalacji (nie tylko PV) może mieć miejsce i to z różnych przyczyn.

Ewentualne przyczyny pożaru fotowoltaiki:

  • uderzenie pioruna,
  • słaba jakość paneli skutkująca zwarciem,
  • niewłaściwie dobrane zabezpieczenia elektryczne całego systemu,
  • błędy w montażu – warto zatrudnić doświadczony zespół montujący,
  • błędy w projekcie,
  • nieprawidłowe łączenie przewodów,
  • wykorzystywanie złączy pochodzących od różnych producentów,
  • złe wykonanie instalacji,
  • błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu,
  • brak zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.
Jakie są stosowane zabezpieczenia stosowane w instalacjach fotowoltaicznych? Jak prawidłowo oznaczyć budynek i o czym powinien poinformować właściciel domu strażaków podczas akcji ratowniczej? Więcej przeczytasz TUTAJ! 


Angelika Drygas
Źródło: Halowies.pl

Fot: envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)