StoryEditor

Tanie ciepło z fotowoltaiki

Energooszczędne, zeroemisyjne ogrzewanie w połączeniu z fotowoltaiką pozwala obniżyć koszty utrzymania domu niemal do zera. Od wielu lat domy i firmy ogrzewane są za pomocą różnych nośników energii, m.in. węgla, ekogroszku, gazu, oleju opałowego, drewna czy energii elektrycznej. Każdy z tych nośników ma swoje plusy i minusy, jednak niezależność energetyczną może dać tylko własny prąd. Dlaczego?
21.11.2020., 11:11h

Energię elektryczną, w przeciwieństwie do gazu czy węgla możemy wytworzyć sami, np. z własnej instalacji fotowoltaicznej. To droga do uniezależnienia się od wzrostu cen na rynku. Dodatkowo systemy ogrzewania wykorzystujące energię elektryczną produkowaną ze Słońca nie niszczą środowiska. Własny prąd daje wolność energetyczną budynku i koszty eksploatacji bliskie zeru.

Rodzaje ogrzewania na prąd

Jest wiele rozwiązań wykorzystujących energię elektryczną do ogrzania budynków, m.in. pompy ciepła powietrzne, gruntowe, ogrzewanie nadmuchowe (popularne w USA), piece akumulacyjne, kotły indukcyjne, kotły soniczne, maty grzejne, kotły elektrodowe czy ogrzewanie na podczerwień.

Z doświadczenia setek gospodarstw domowych, zrzeszonych w Klubie Właścicieli Budynków Wolnych Energetycznie, wynika, że kotłownie elektrodowe, indukcyjne, soniczne zużyją prąd za kwotę podobną do kosztu węgla lub gazu. Tańsze jest ogrzewanie na podczerwień, które pobierze do 50% kosztów węgla lub gazu. Z tej perspektywy na drugi plan schodzi koszt inwestycji w kocioł zasilany energią elektryczną. Za kotłownię elektrodową do ogrzania budynku o pow. 200 m2 zapłacimy ok. 10 tys. zł, i...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 12:43