Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

Firma byłego ministra Rosji ogłosiła przejęcie całych aktywów Agroton Public Limited

Obrazek

Rosyjska firma byłego ministra Rosji przejęła całość aktywów firmy Agroton Public Limited w obwodzie Ługańskim.

Maryia Khamiuk15 sierpnia 2022, 13:28

Poinformowała o tym spółka Agroton na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wg opublikowanego oświadczenia rosyjska firma „Agrokompleks imienia N. I. Tkaczowa” 21 maja przejęła wszystkie aktywa Agroton Public Limited, spółki macierzystej ukraińskiego gospodarstwa rolnego Agroton, które zlokalizowane jest w obwodzie ługańskim.

- Kierownictwo Agroton Public Limited zwróciło się do organów ściągania z prośbą o dokonanie oceny prawnej i postawienie przed sądem osób, które uczestniczyły w przejęciu majątku spółki – czytamy w komunikacie.

„Agroton” działa na rynku ukraińskim od 1992 roku i specjalizuje się w uprawie zbóż i roślin oleistych, produkcji i sprzedaży produktów zwierzęcych. Przed inwazją rosyjską na pełną skalę bank ziemi Agroton wynosił około 110 tysięcy hektarów w obwodach ługańskim i charkowskim. Firma posiada również dwie fermy drobiu w obwodzie ługańskim.

Zamieszany w tą sprawę jest były rosyjski minister rolnictwa

Jak wiadomo, głównym udziałowcem firmy okupacyjnej jest były szef administracji Kraju Krasnodarskiego, były Minister Rolnictwa Rosji Aleksander Tkachov, do którego należy ponad 70% akcji firmy.

Podczas pracy jako urzędnik Tkachov nie był wymieniony w opublikowanych oficjalnych dokumentach firmy, a Agrokompleks nie ujawnił swoich beneficjentów. W 2018 roku nie wszedł w nowy skład rządu Federacji Rosyjskiej, po czym został wybrany przez akcjonariuszy do zarządu spółki. Także były minister rolnictwa od 2014 roku znajduje się na liście sankcji Unii Europejskiej.

Agroton prawie skończył zbiory

Jak zgłaszał szef ługańskiej administracji wojskowej, wcześniej Nibulon i Agroton – dwa najpotężniejsze przedsiębiorstwa rolne w obwodzie – prawie zakończyły zbiory, ale około 70 tysięcy ton zboża z nowych zbiorów zostało wywiezionych przez rosyjskie przedsiębiorstwo.

Wcześniej, jak zgłaszał szef ługańskiej administracji wojskowej, Agroton wraz z innym potężnym przedsiębiorstwem rolnym Nibulon w obwodzie prawie zakończyły żniwa. Natomiast po zajęciu aktyw Rosjanami ok. 70 tys. ton nowego zboża zostało wywiezione.

To nie jest pierwszy przypadek, gdy Rosjanie przejmują obiekty infrastruktury, zabierają nawet sprzęt rolny, które wywozili poza granice Ukrainy. W marcu pisaliśmy o tym jak, skradzione maszyny John Deere o wartości ponad 5 milionów euro odnalazły się w Czeczenii. Aby przeczytać w całości ten artykuł kliknij tutaj.

mk
for: envatoelements


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)