Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

Jak w praktyce stosować pasze rzepakowe?

Obrazek

Czy wysoka wydajność krów może iść w parze z zastosowaniem w dawce pokarmowej zwierząt makuchu rzepakowego? Przekonaj się sam.

Marcin Jajor5 marca 2018, 07:22
– Zainteresowanie żywieniem krów „bez GMO” oprócz zamieszania, wielu wątpliwości i poniesienia wielu kosztów (badanie pasz, certyfikaty, dokumentacja, itp.), miało i ma również niewątpliwe korzyści – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie.

Jak wymienia, po pierwsze, w poszukiwaniu alternatywy dla poekstrakcyjnej śruty sojowej (praktycznie jedynej paszy pochodzącej z roślin genetycznie modyfikowanych) stosowanej w dawkach dla krów mlecznych, wzrosło zainteresowanie hodowców krów mlecznych problematyką ich żywienia. Częściej niż w przeszłości hodowcy interesują się podatnością białka ogólnego pasz na rozkład w żwaczu czy strawnością jelitową białka by-pass. To większe zainteresowanie żywieniem daje z pewnością wymierne korzyści ekonomiczne.

Kolejna kwestia, którą wylicza ekspert z Krakowa, to fakt, że znaczna część hodowców, a także ich doradcy żywieniowi uwierzyła, że można żywić krowy bez poekstrakcyjnej śruty sojowej, a jej brak w dawce pokarmowej nie spowoduje zmniejszenia wydajności mleka i pogorszenia zdrowia i rozrodu krów.

Po trzecie wróciły do łask pasze rzepakowe, pochodzące z przetwórstwa nasion rzepaku, co – zdaniem prof. Kowalskiego – należy uznać za bardzo korzystny „efekt uboczny”. Jesteśmy przecież 3–4 producentem rzepaku w Unii Europejskiej i niekorzystanie z pasz rzepakowych w takim stopniu na jaki zasługują jest nielogiczne i nie uzasadnione ekonomicznie. – Chętnie sprowadzamy z Niemiec mniej lub bardziej przetworzoną poekstrakcyjną śrutę rzepakową, często pochodzącą z Polski, bo jak jest już z Niemiec, to budzi większe zaufanie – zaznacza przedstawiciel UR w Krakowie. 

Okazuje się, że oprócz wspomnianej poekstrakcyjnej śruty sojowej w dawkach dla krów mlecznych można z powodzeniem stosować również makuch rzepakowy. Prof. Kowalski podaje przykład gospodarstwa, które się na to zdecydowało i osiąga znakomite rezultaty. W dawkach pokarmowych dla najlepszych krów znajduje się tak 3 kg makuchu rzepakowego dziennie (zobacz szczegółową dawkę pokarmową). Przeciętna wydajność mleka w ostatnich 12 miesiącach w tym liczącym ok. 400 krów gospodarstwie to ok. 12 300 kg mleka/krowę! Zobacz skład dawki pokarmowej z udziałem makuchu rzepakowego dla krów mlecznych o wydajności 48 litrów mleka/dzień (PDF).


opr. mj
Fot. JajorPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)