StoryEditor

Młodzi reformują gospodarstwa

Sylwetki laureatów konkursu "Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca" pokazują, że młodym rolnikom ambicji i planów na zycie nie brakuje.
29.04.2015., 11:04h

Kinga Dybek, Busówno Kolonia, woj. lubelskie
"Przejmując po rodzicach 12ha gospodarstwo, chciałabym otworzyć agroturystykę. Od zawsze było to marzeniem mojej mamy, ale dopiero ja zdecydowałam się na ten krok. Jeżdżę konno, więc w przyszłości może wprowadzę naukę jazdy konnej. Kilka przydomowych zwierząt różnych gatunków to dodatkowa atrakcja dla przyszłych gości".

Kamil Matys, Kalinowo, woj. mazowieckie
"Do tej pory wspólnie z rodzicami uprawialiśmy zboża i rzepak na areale 60 ha. Natomiast chów trzody chlewnej zmobilizował mnie, by zreformować rodzinne gospodarstwo w stronę własnej masarni. Planuję, że zaczniemy działać już w lipcu tego roku, co rozwinie gospodarstwo i pozwoli stać się dwukierunkowym".

Michał Demkowycz, Mądrzechowo, woj. pomorskie
"Wspólnie z bratem przejęliśmy od rodziców 4ha gospodarstwo pszczelarskie. Teren jest bogaty w rośliny miododajne, więc tak niewielki areał pozwala nam rozwijać się w kierunku zwiększania rodzin pszczelich (z obecnych 300 do planowanych 500) oraz pozyskiwania i sprzedaży produktów pszczelich".

Mateusz Stoń, IV miejsce
"W 18-ha gospodarstwie nastawionym na produkcję roślinną i opas bydła, zamierzam pójść w kierunku przetwórstwa soków owocowo-warzywnych oraz sprzedaży bezpośredniej owoców i warzyw. Mam w planach docierać bezpośrednio do konsumentów oraz do przetwórni owoców i warzyw. Chciałbym zakupić kompletną linię do produkcji soków".

Grzegorz Szczepanik, V miejsce
"W gospodarstwie rodzinnym mam zamiar wprowadzić hodowlę koni huculskich, których jest coraz mniej w kraju. Planuję wziąć udział w programie Ochrony Zasobów genetycznych, by ochronić naszą rodzimą rasę koni huculskich. Myślę, że zysk i dopłaty poprawią jakość życia rodziny i pozwolą nam się rozwinąć, ponieważ teraz areał gopsodarstwa wynosi 3 ha oraz 1,5 ha dzierżawy."

Arkadiusz Kłos, V miejsce, woj. mazowieckie
"Myśląc o zreformowaniu gospodarstwa postanowiłem uruchomić usługę rolniczym rozrzutnikiem obornika, który znajduje się w moim posiadaniu. Posiadam gospodarstwo sadownicze o powierzchni 11 ha i chciałbym założyć siatki przeciwgradowe na całej jego powierzchni. Siatki planuję sfinansować z usług rozrzutką oraz po części z dofinansowania na młodego rolnika."

Adrian Ginter, VII miejsce, woj. pomorskie
"W związku z promocją pro-zdrowotnego stylu życia, chciałbym zająć się przetwórstwem roślin oleistych, a w przyszłości produkcją nasienną traw i roslin motylkowatych. Godpodarstwo ma areał 2100 ha, więc chciałbym, by produkcja i rzwój gospodarstwa były wielokierunkowe".

Jacek Judziński, VIII miejsce
"Plan zreformowania gospodarstwa polegać ma na polepszeniu dobrostanu zwierząt poprzez zainstalowanie nowego oświetlenia i wentylacji w chlewni, zakup nowego ciągnika, wybudowanie nowej wiaty na maszyny i silosów zbożowych. Obecnie skupiamy się na produkcji trzody chlewnej przy areale 53 ha".

Maciej Łączyk, IX miejsce
"Postanowiłem zreformować gospodarstwo w kierunku produkcji roślinnej z przewagą uprawy warzyw - docelowo 35 ha warzyw i 5 ha pszenicy, a obecnie obsiewamy 20 ha warzyw i 20 ha pszenicy. Związne jest to z dobrym zbytem i umiejscowieniem w pobliżu gospodarstwa dwóch hurtowni warzyw i owoców. 
ec

 

 

Ewelina Cisłak
Autor Artykułu:Ewelina Cisłak

redaktor „top agrar Polska”, specjalistka w zakresie tematyki domu i rodziny.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:17