Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Info+>

Narodowy Holding Spożywczy już tuż tuż…

Obrazek

Do połowy roku powinien powstać Narodowy Holding Spożywczy twierdzi ministerstwo aktywów państwowych. Podstawową jego powstania będzie przeniesienia udziałów konsolidowanych firm do Krajowej Spółki Cukrowej w zamian za akcje KSC.

wk16 marca 2021, 09:12

Z dokumentów przesłanych do sejmowej komisji rolnictwa wynika, że plan stworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego jest wprawdzie opóźniony, ale cały czas aktualny. Co więcej wiemy, jak rząd zamierza Holding stworzyć.


Mocny gracz na rynku

Inicjatywa powstania Narodowego Holdingu Spożywczego (zwanego czasami Krajową Grupą Spożywczą) ma na celu przeciwdziałanie skutkom negatywnych zjawisk występującym na rynkach rolno-spożywczych

- Celem tego projektu jest stworzenie na bazie zasobów Skarbu Państwa silnego podmiotu (grupy kapitałowej), który wzmocni pozycję rynkową spółek z portfela Skarbu Państwa, jak również przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, a w konsekwencji wpłynie na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na krajowych i międzynarodowych rynkach żywnościowych – poinformował posłów z sejmowej komisji rolnictwa Artur Śliwka wiceminister aktywów państwowych.

Zgodnie z wypracowaną koncepcją, konsolidacja będzie przebiegać w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Wynika to z faktu, że będzie to największy podmiot w ramach Holdingu, który posiada aktywa i potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej.


Doradca radzi

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejęło już od MRiRW nadzór nad spółkami (w tym KSC S.A.), które wejdą w skład NHS. Pod koniec lutego zawarto porozumienie między Ministerstwem Aktywów Państwowych, a Zarządem KSC S.A. dotyczące przygotowania i realizacji koncepcji konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej. Następnie wyłoniony został podmiot, który świadczy na rzecz KSC S.A. usługi doradcze w zakresie przygotowania i realizacji procesu konsolidacji. Przy pomocy doradcy przeanalizowano możliwe warianty prawne konsolidacji spółek, z określeniem potencjalnych ryzyk oraz korzyści zarówno dla spółek jak i dla Skarbu Państwa.Akcje za udziały

- Doradca zarekomendował wariant konsolidacji polegający na wniesieniu przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji na podwyższenie kapitału zakładowego KSC S.A. w zamian za akcje w podwyższonym kapitale Spółki. Dla wybranego wariantu konsolidacji Doradca wykonał pogłębioną analizę due diligence poszczególnych, wybranych wstępnie do przeprowadzenia analiz, spółek. Następnie dokonał ich wycen i wskazał listę tych, które rekomenduje do konsolidacji, a także określił parytet umiany oraz przeprowadził analizę rynkowości. Wypracowana koncepcja została poddana konsultacjom ze stroną społeczną procesu — pracownicy, plantatorzy KSC S.A. – czytamy w informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Zakończenie procesu konsolidacji spółek z branży rolno—spożywczej planowane jest w pierwszym półroczu bieżącego roku – informuje MAP. wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)